Asset Publisher Asset Publisher

Oferta łowiecka

Gospodarka łowiecka w Nadleśnictwie Dobieszyn

Gospodarka łowiecka prowadzona przez Nadleśnictwo Dobieszyn ukierunkowana jest na racjonalne zarządzanie populacjami zwierzyny w całym obszarze jej występowania. Kluczowym elementem skutecznego gospodarowania jest trafna ocena warunków bytowania zwierząt, co pozwala zachować równowagę w niezwykle delikatnym środowisku leśnym.

Obwody łowieckie

Na terenie Nadleśnictwa znajduje się 13 obwodów łowieckich, z czego 12 objętych jest nadzorem Nadleśnictwa Dobieszyn (w tym 9 obwodów polnych i 3 leśne), natomiast w jednym obwodzie merytoryczny nadzór sprawuje Nadleśnictwo Radom. Gospodarka łowiecka w tych obwodach realizowana jest przez 10 kół łowieckich, które dzierżawią poszczególne obwody.

Ośrodek Hodowli Zwierzyny – OHZ Dobieszyn

Nadleśnictwo Dobieszyn prowadzi bezpośrednio gospodarkę łowiecką w ramach Ośrodka Hodowli Zwierzyny (OHZ) na wyłączonym z dzierżawy obwodzie łowieckim nr 485. Obwód ten, o powierzchni ok. 3000 ha, w całości zlokalizowany jest w leśnictwie Sucha. Na jego terenie znajduje się zamknięta hodowla zwierzyny – zagroda adaptacyjna „Chruściechów” o powierzchni ok. 65 ha, w której obecnie przebywają daniele.

OHZ Dobieszyn działa w oparciu o:

  • Wieloletni Łowiecki Plan Hodowlany na lata 2017–2027 dla Rejonu Hodowlanego nr 1 „Puszcza Kozienicko–Stromiecka”

  • Roczne plany łowieckie

Warunki bytowania zwierzyny i infrastruktura

Obwód nr 485 cechuje się zróżnicowanym środowiskiem: występują tu cieki wodne, łąki śródleśne, torfowiska oraz dobrze rozwinięta mozaika siedlisk leśnych i otwartych, które zapewniają dogodne warunki dla licznych gatunków zwierzyny, w tym łosi, danieli, saren, dzików oraz licznej zwierzyny drobnej (zające, lisy, jenoty, kuny, borsuki, bażanty, kuropatwy, kaczki, słonki).

W zagrodzie „Chruściechów” znajduje się kwatera myśliwska, oferująca 6 miejsc noclegowych w trzech 2-osobowych pokojach. Do dyspozycji gości są również: kuchnia, dwie łazienki, duża sala kominkowa (do 15 osób), parking, miejsce na ognisko oraz zadaszona wiata. W przyszłości planowana jest rewitalizacja dawnego stawu przy kwaterze.

Zabiegi łowiecko-hodowlane

Nadleśnictwo prowadzi szereg działań mających na celu poprawę warunków bytowania zwierzyny oraz ograniczenie szkód w lasach i uprawach rolnych:

  • Poletka zgryzowe – umożliwiające zgryzanie młodych pędów preferowanych gatunków drzew i krzewów

  • Poletka żerowe – obsiewane m.in. owsem, gorczycą, topinamburem

  • Pasy zaporowe – wykładanie karmy przy granicach lasów, by zatrzymać zwierzynę w lesie

  • Wykaszanie łąk śródleśnych – odrastająca młoda trawa przyciąga zwierzynę, ograniczając jej wędrówki na pola uprawne

Podobne działania realizowane są również przez koła łowieckie w dzierżawionych obwodach. Mimo wspólnych wysiłków, rosnące szkody w lesie i rolnictwie wymagają regulowania liczebności populacji zgodnie z pojemnością łowisk.

Polowania

Nadleśnictwo Dobieszyn organizuje polowania dla myśliwych krajowych i zagranicznych na następujące gatunki:

  • Daniele – byki, łanie, cielęta

  • Jelenie – byki, łanie, cielęta

  • Sarny – kozły, kozy, koźlęta

  • Dziki

  • Kaczki

Kontakt dla turystów i myśliwych:

Biuro Nadleśnictwa Dobieszyn tel. 48 619 51 39

Leśniczy Paweł Rumniak tel. 519 556 446

Michał Milczarski tel. 531 644 987


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Szkody w lasach Nadleśnictwa Dobieszyn wyrządzone przez burzę

Szkody w lasach Nadleśnictwa Dobieszyn wyrządzone przez burzę

Dnia 5 października 2020 r przez teren Nadleśnictwa Dobieszyn przeszła nietypowa jak na ta porę roku burza z silnymi porywami wiatru. Nawałnica spowodowała szkody w drzewostanach. Najbardziej ucierpiały powierzchnie położone w okolicach Ksawerowa i Dobieszyna.

Łącznie na terenie Nadleśnictwa Dobieszyn ucierpiało ponad 20 ha lasu. Uszkodzeniu uległo ponad 1,7 tyś m3 drzew. W chwili obecnej na terenach dotkniętych szkodami prowadzone są prace porządkowe polegające w pierwszej kolejności na udrożnieniu dróg oraz uprzątnięciu złomów i wywrotów stanowiących zagrożenie zarówno dla zwierząt jak i ludzi korzystających z lasu. Miejsca przedmiotowych prac zostały oznakowane w terenie. Prosimy o stosowanie się do zaleceń i nie wchodzenie na powierzchnie objęte pracami.

Wywrot (inaczej wykrot, wiatrował) jest to drzewo wywrócone z korzeniami przez wiatr. Takiemu uszkodzeniu ulegają najczęściej drzewa o płaskim systemie korzeniowy rosnące na glebach płytkich i podmokłych.

Złom w terminologii leśnej oznacza drzewo złamane na pniu przez wichurę, silny wiatr. Zwykle takiemu uszkodzeniu ulegają drzewa uprzednio osłabione przez inne czynniki np. przez choroby grzybowe.

Oprócz szkód powstałych na terenie naszego nadleśnictwa ucierpiały też drzewostany w 10 innych nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu miedzy innymi w Nadleśnictwie Marcule, Kielce, Łagów, Ostrowiec Świętokrzyski, Radom oraz Suchedniów. Łącznie na terenie RDLP w Radomiu uszkodzeniu uległo 3,5 tys. m 3 drzew.