Asset Publisher Asset Publisher

Oferta łowiecka

Gospodarka łowiecka w Nadleśnictwie Dobieszyn

Gospodarka łowiecka prowadzona przez Nadleśnictwo Dobieszyn ukierunkowana jest na racjonalne zarządzanie populacjami zwierzyny w całym obszarze jej występowania. Kluczowym elementem skutecznego gospodarowania jest trafna ocena warunków bytowania zwierząt, co pozwala zachować równowagę w niezwykle delikatnym środowisku leśnym.

Obwody łowieckie

Na terenie Nadleśnictwa znajduje się 13 obwodów łowieckich, z czego 12 objętych jest nadzorem Nadleśnictwa Dobieszyn (w tym 9 obwodów polnych i 3 leśne), natomiast w jednym obwodzie merytoryczny nadzór sprawuje Nadleśnictwo Radom. Gospodarka łowiecka w tych obwodach realizowana jest przez 10 kół łowieckich, które dzierżawią poszczególne obwody.

Ośrodek Hodowli Zwierzyny – OHZ Dobieszyn

Nadleśnictwo Dobieszyn prowadzi bezpośrednio gospodarkę łowiecką w ramach Ośrodka Hodowli Zwierzyny (OHZ) na wyłączonym z dzierżawy obwodzie łowieckim nr 485. Obwód ten, o powierzchni ok. 3000 ha, w całości zlokalizowany jest w leśnictwie Sucha. Na jego terenie znajduje się zamknięta hodowla zwierzyny – zagroda adaptacyjna „Chruściechów” o powierzchni ok. 65 ha, w której obecnie przebywają daniele.

OHZ Dobieszyn działa w oparciu o:

  • Wieloletni Łowiecki Plan Hodowlany na lata 2017–2027 dla Rejonu Hodowlanego nr 1 „Puszcza Kozienicko–Stromiecka”

  • Roczne plany łowieckie

Warunki bytowania zwierzyny i infrastruktura

Obwód nr 485 cechuje się zróżnicowanym środowiskiem: występują tu cieki wodne, łąki śródleśne, torfowiska oraz dobrze rozwinięta mozaika siedlisk leśnych i otwartych, które zapewniają dogodne warunki dla licznych gatunków zwierzyny, w tym łosi, danieli, saren, dzików oraz licznej zwierzyny drobnej (zające, lisy, jenoty, kuny, borsuki, bażanty, kuropatwy, kaczki, słonki).

W zagrodzie „Chruściechów” znajduje się kwatera myśliwska, oferująca 6 miejsc noclegowych w trzech 2-osobowych pokojach. Do dyspozycji gości są również: kuchnia, dwie łazienki, duża sala kominkowa (do 15 osób), parking, miejsce na ognisko oraz zadaszona wiata. W przyszłości planowana jest rewitalizacja dawnego stawu przy kwaterze.

Zabiegi łowiecko-hodowlane

Nadleśnictwo prowadzi szereg działań mających na celu poprawę warunków bytowania zwierzyny oraz ograniczenie szkód w lasach i uprawach rolnych:

  • Poletka zgryzowe – umożliwiające zgryzanie młodych pędów preferowanych gatunków drzew i krzewów

  • Poletka żerowe – obsiewane m.in. owsem, gorczycą, topinamburem

  • Pasy zaporowe – wykładanie karmy przy granicach lasów, by zatrzymać zwierzynę w lesie

  • Wykaszanie łąk śródleśnych – odrastająca młoda trawa przyciąga zwierzynę, ograniczając jej wędrówki na pola uprawne

Podobne działania realizowane są również przez koła łowieckie w dzierżawionych obwodach. Mimo wspólnych wysiłków, rosnące szkody w lesie i rolnictwie wymagają regulowania liczebności populacji zgodnie z pojemnością łowisk.

Polowania

Nadleśnictwo Dobieszyn organizuje polowania dla myśliwych krajowych i zagranicznych na następujące gatunki:

  • Daniele – byki, łanie, cielęta

  • Jelenie – byki, łanie, cielęta

  • Sarny – kozły, kozy, koźlęta

  • Dziki

  • Kaczki

Kontakt dla turystów i myśliwych:

Biuro Nadleśnictwa Dobieszyn tel. 48 619 51 39

Leśniczy Paweł Rumniak tel. 519 556 446

Michał Milczarski tel. 531 644 987