Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwaty przyrody

Na obszarze Nadleśnictwa Dobieszyn znajdują się cztery rezerwaty przyrody o charakterze leśnym, w których wyznaczono ochronę czynną (w rozumieniu ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r.). Rezerwaty te nie posiadają aktualnych planów ochrony, ani planów zadań ochronnych.

Rezerwat przyrody„Majdan" – został utworzony w 1990 r.  na podstawie Zarządzenia MOŚ,ZNi L z dnia 25 czerwca 1990 r. w celu zachowania zbiorowisk łęgowych oraz gradu niskiego z wielogatunkowymi drzewostanami pochodzenia naturalnego. Powierzchnia rezerwatu wynosi 50,79 ha, w tym grunty związane z gospodarką leśną stanowią 0,99 ha (nie uległa zmianie w stosunku do poprzedniej rewizji planu urządzenia lasu). Natomiast w stosunku do aktu prawnego powołującego rezerwat różnica wynosi +0,19 ha i jest związana z nowym pomiarem geodezyjnym. W rezerwacie wyznaczono siedlisko LMw. Zagrożeniem dla zbiorowisk roślinnych na tym terenie jest obserwowana od wielu lat tendencja obniżania się poziomu wód gruntowych, co w efekcie powoduje przesuszanie gleb i przekształcanie się siedlisk w kierunku gradów.

Rezerwat przyrody „Starodrzew Dobieszyński" - został utworzony w 1990 r. Zarządzeniem MOŚ,ZN i L z dnia 25 czerwca 1990 r. w celu zachowania unikalnego fragmentu Puszczy Stromieckiej. Drzewostan jak sama nazwa mówi obejmuje starodrzew dębowo-sosnowy naturalnego pochodzenia na siedlisku LMśw, część drzewostanu posiada dwupiętrową budowę. Całkowita powierzchnia rezerwatu wynosi 9,18 ha, w tym nieużytek – bagno 0,59 ha, grunty związane z gospodarką leśną stanowią 0,13 ha.

Rezerwat przyrody „Dęby Biesiadne im. Mariana Pulkowskiego" – został utworzony w 2006 r. Rozporządzeniem Wojewody Mazowieckiego Nr 19 z dnia 8 sierpnia 2006 r. w celu zachowania naturalnych gradów typowych (Tilio-Carpinetum typicum). Całkowita powierzchnia rezerwatu wynosi 17,20 ha, w tym grunty związane z gospodarką leśna stanowią 0,31 ha. Dominującym siedliskiem leśnym jest tu  Lśw, ponadto wyszczególniono siedlisko BMśw, Lw i LMw.

Rezerwat przyrody „Olszyny" – został utworzony w 1980 r. Zarządzeniem MLiPD z dnia 11 sierpnia 1980 r. w celu zachowania unikalnego, fragmentu lasu łęgowego pochodzenia naturalnego, z udziałem jawora na granicy jego zasięgu. Nazwa rezerwatu pochodzi od całego kompleksu olsów i olsów jesionowych, w którym leży rezerwat. Kompleks ten jest pozostałością po dawnej Puszczy Stromieckiej. Całkowita powierzchnia rezerwatu wynosi 28,88 ha, w tym grunty związane z gospodarką leśną stanowią 1,06 ha.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Szkółka Gospodarcza Ksawerów

Szkółka Gospodarcza Ksawerów

Szkółka leśna znajduje się w obrębie Dobieszyn w Leśnictwie Ksawerów w oddziałach 109 h oraz 119 b, założona została w latach 1971-1973 na glebach bielicowych i brunatnych.

Jest to szkółka gruntowa, ogrodzona  siatką zajmująca ogólną powierzchnię 9,03 ha, natomiast powierzchnia produkcyjna 7,36 ha podzielona kulisami na 9 kwater. Głównymi gatunkami jakie produkowane są na terenie szkółki to przede wszystkim sosna zwyczajna, dąb szypułkowy i bezszypułkowy. Resztę gatunków stanowi buk zwyczajny, brzoza brodawkowata, olsza czarna, modrzew, jarzębina pospolita oraz klon zwyczajny i jawor.


Nadleśnictwo w ramach samowystarczalności produkcji sadzonek postanowiło przystosować szkółkę do produkcji sadzonek buka w szkółce podokapowej na powierzchni 0,50 ha oraz zrealizowano inwestycję rozbudowy koryt Dunemana w 2012 roku pod produkcję sosny zwyczajnej, modrzewia i świerka, w ilości 14 koryt o łącznej powierzchni 7 ar. Na powierzchni otwartej prowadzona jest produkcja sosny zwyczajnej „półtorarocznej", czyli wysiewanej w czerwcu oraz hodowane są pozostałe gatunki drzew w siewie częściowym. Nad korytami zainstalowany został automatyczny system nawodnienia. Pozostała powierzchnia szkółki deszczowana jest za pomocą deszczowni stałej z budynku przepompowni     i dwóch basenów. Na szkółce znajduje się budynek magazynowo socjalny oraz budynek przepompowni. Szkółka zaopatrzona jest w podstawowy zestaw maszyn do produkcji szkółkarskiej a między innymi: siewniki do nasion, wyorywacze, podcinacze korzeni i opielacze do sadzonek, bronę talerzową, kultywator, głębosz, pług itp.
Do pozyskania nasion potrzebnych do otrzymania najwyższej jakości materiał sadzeniowy Nadleśnictwo Dobieszyn posiada Gospodarcze Drzewostany Nasienne dla sosny zwyczajnej, dęba szypułkowego, olszy czarnej oraz brzozy brodawkowatej. Pozostałe gatunki pozyskiwane są w Źródłach Nasion bądź zakupione są w innych nadleśnictwach zgodnie z regionalizacją nasienną.


Na kwaterach prowadzony jest płodozmian 2- letni: 1-roczny ugór zielony poprzedzony nawożeniem organicznym w postaci torfu, 1-roczny ugór czarny. W kolejnych latach 2-4 letni okres produkcji. Planowane nawożenie w Szkółce Ksawerów składa się z nawożenia zielonego i nawożenia mineralnego.
Produkcja materiału sadzeniowego na szkółce zapewnia Nadleśnictwu Dobieszyn samowystarczalność w materiał sadzeniowy najwyższej jakości.

Produkcję materiału sadzeniowego prowadzi się zgodnie z polską normą Nr PN-R-67025 z dnia 28.01.1999 r. ,, Materiał sadzeniowy". Sadzonki drzew i krzewów do upraw leśnych  i na  plantacje."
Norma ta zawiera:
-    terminy i ich definicje dotyczące materiału sadzeniowego produkowanego             
     w  szkółkach leśnych,
-    klasyfikację i oznaczenie sadzonek,
-    wymagania ogólne i szczegółowe,
-    badania sadzonek,
-    sposoby etykietowania, przechowywania, pakowania i transportu.