Wydawca treści
Położenie Nadleśnictwa Dobieszyn
Według podziału administracyjnego kraju, grunty nadleśnictwa położone są w południowo-wschodniej części województwa mazowieckiego, na terenie czterech powiatów: grójeckiego, kozienickiego, białobrzeskiego i radomskiego, w 12 gminach: Białobrzegi, Głowaczów, Stromiec, Grabów n/Pilicą, Wyśmierzyce, Magnuszew, Warka, Radzanów, Jastrzębia, Jedlińsk, Stara Błotnica, Promna.
Granice nadleśnictwa wyznaczają rzeki Wisła oraz jej dopływy: Pilica i Radomka.
Nadleśnictwo Dobieszyn jest jednym z 23 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. W obecnych granicach funkcjonuje od 1973 roku. W skład jego wchodzą trzy obręby urządzeniowe: Białobrzegi, Dobieszyn oraz Studzianki. Powierzchnia gruntów zarządzanych przez nadleśnictwo to 15251,26 ha w tym powierzchnia lasów to 14697,03 ha.
Według regionalizacji przyrodniczo-leśnej lasy Nadleśnictwa Dobieszyn położone są w krainach Mazowiecko-Podlaskiej (IV) i Małopolskiej (VI); w dzielnicach: Równiny Warszawsko-Kutnowskiej (IV.3) oraz Równiny Radomsko-Iłżeckiej (VI.3). Obszar terytorialnego zasięgu nie wykazuje dużego zróżnicowania pod względem fizjograficznym. Przeważa ukształtowanie terenu równinne z niewielką ilością wzniesień (teren pagórkowaty). Najwyżej położony teren (167 m n. p. m.) znajduje się w miejscowości Młodynie Górne w południowo-zachodniej części obrębu Białobrzegi, a najniżej w dolinie rzeki Pilica (97 m n. p. m.), na północ od miejscowości Rozniszew w obrębie Dobieszyn.
Grunty nadleśnictwa poprzecinane są większymi i mniejszymi rzekami. Dodatkowo bezodpływowe obniżenia terenu, o nieprzepuszczalnym podłożu, przyczyniają się do powstawania obszarów podmokłych i bagiennych, gromadzących znaczne zasoby wody. Występują tu bagna i torfowiska.
Najnowsze aktualności
Nadleśnictwo Dobieszyn na dożynkach w Stromcu
Nadleśnictwo Dobieszyn na dożynkach w Stromcu
Dnia 06.09.2015r Nadleśnictwa Dobieszyn było na dożynkach w m. Stromiec. Nadleśnictwo wystawiło swoje stoisko, gdzie zaprezentowane zostały dary lasu oraz była prowadzona edukacja leśna.
Festyn dożynkowy rozpoczął się Mszą Świętą w Kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Stromcu. Następnie na placu boiska sportowego miała miejsce dalsza część uroczystości. Na dożynki przybyli przedstawiciele Administracji Leśnej nadleśnictwa, na czele z p. Nadleśniczym oraz licznie stawili się pracownicy Zakładów Usług Leśnych z leśnictw - Zawady, Grabowy Las, Ksawerów, Turno. Ilość osób która brała udział w imprezie można szacować na ok. 500-700 osób – dorosłych i dzieci. Na stoisku nadleśnictwa wydawane były kolorowanki o tematyce przyrodniczo-leśnej, komiksy nawiązujące do wydarzeń jakie miały miejsce w lasach Puszczy Stromieckiej, foldery, broszury (np. „O zachowaniu się w lesie"), odblaski z logo L.P i napisem „Nadleśnictwo Dobieszyn, Puszcza Stromiecka", albumy „W Puszczy Stromieckiej nad Pilicą", czasopisma leśne (min. Głos Lasu), długopisy, notesy. Przy pomocy pieczątek edukacyjnych dzieci tworzyły różne scenki z życia lasu. W ramach zabawy dzieci otrzymywały Dyplom okolicznościowy. Jak co roku impreza była udana mimo, iż tego dnia porywisty wiatr płatał organizatorom różne figle.