Aktualności
Otwarcie wystawy w stu lecie urodzin Profesora Ryszarda Zaręby
25 listopada 2024 roku w Gminnym Domu Kultury w Stromcu otwarto wystawę pt „Ochrona przyrody i zrównoważona gospodarka leśna w Puszczy Stromieckiej w stulecie urodzin Profesora Ryszarda Zaręby”. Owo wydarzenie było kontynuacją Konferencji zorganizowanej 25-26 września w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku pt. „Ochrona przyrody i zrównoważona gospodarka leśna w Puszczy Kozienickiej”.
Celem otwarcia wystawy jest upowszechnianie wiedzy o harmonijnym współistnieniu zrównoważonej gospodarki leśnej i ochrony przyrody na przykładzie Puszczy Stromieckiej w związku z jubileuszami obchodzonymi w 2024 r.:
- 100-lecia urodzin prof. Ryszarda Zaręby, postaci znanej w kraju łączącej umiłowanie przyrody i leśnictwa, naukowca, badacza historii i przyrody Puszczy Stromieckiej i wielu innych regionów kraju;
- 100-lecia Lasów Państwowych,
- oraz otwarcia w tym roku nowego Gminnego Domu Kultury w Stromcu
Wystawa zorganizowana została przez Wójta Gminy Stromiec Pana Krzysztofa Stykowskiego, Nadleśniczego Nadleśnictwa Dobieszyn Pana Zbigniewa Jamroza oraz Radnych Gminy Stromiec wraz z Przewodniczącym Panem Michałem Ziółkowskim. Wystawę otworzył Wójt Pan Krzysztof Stykowski, który przedstawił historię Gminy Stromiec z nadanym przez komisję heraldyczną Herbem Gminy. Pan Nadleśniczy Zbigniew Jamróz przeniósł nas przez ważne momenty życiorysu Profesora Ryszarda Zaręby, o pseudonimie „Trawka” związanym z talentem klasyfikacji botanicznej wszelakich roślin. Był osobą umiejętną, wykazującą się ogromnym profesjonalizmem, wiedzą, okraszonym niebywałym poczuciem humoru. Pan Michał Ziółkowski przedstawił historię i podziękował Stowarzyszeniu Stromiecczyzna za starania w uzyskaniu tytułu nadania Profesorowi Zarębie Honorowego Obywatelstwa w Gminie Stromiec. Zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Pan Mariusz Sołtykiewicz przedstawił postać leśnika, dorobek naukowy i osiągnięcia, a to ponad 100 dokumentacji projektów rezerwatów przyrody. Głos zabrał znakomity prelegent były Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Pan Piotr Kacprzak, który wspaniale przeniósł słuchaczy w historię Puszczy Stromieckiej, jej znaczenia dla miejscowej ludności od Króla Bolesława Krzywoustego do naszej niedalekiej przyszłości. Dyrektor Kacprzak zamieścił również wpis w Księdze Pamiątkowej „Puszcza zawsze kryła w sobie wiele tajemnic, faktów, zdarzeń. Kiedy obumarła została tylko wiedza pisana. Z życzeniami poznania tajemnic jeszcze nieodkrytych”.
Były Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego Pan Jerzy Misiak wspominał, że był wychowankiem Profesora Zaręby, który był jego opiekunem pracy magisterskiej i jest szczęśliwy mogąc uczestniczyć w tym wydarzeniu.
Senior Jan Chryzostom Czachowski były Nadleśniczy Nadleśnictwa Dobieszyn jest inicjatorem i sprawcą nadania Honorowego Obywatelstwa oraz Pomnika Przyrody imienia Profesora Zaręby, monstrualnego dęba szypułkowego znajdującego się w Puszczy Stromieckiej w Leśnictwie Grabowy Las. Dzięki Panu Janowi możemy poszerzyć wiedzę o naszej historii i uzyskać odpowiedzi; czym się wyróżnił owy profesor w naszym regionie ? Odpowiedź jest błyskawiczna „Przywrócił z niewładu nazwę Puszcza Stromiecka”.
W otwarciu wystawy uczestniczyli również przedstawiciele instytucji nauki i szkolnictwa dyrektorzy szkół podstawowych, przedstawiciele władzy rządowej, samorządów, służb mundurowych, księża oraz przedstawiciele społeczni w tym „Inicjatywa Białobrzegi”. Wystawa cieszyć będzie naszą ciekawość w Gminnym Domu Kultury w Stromcu do 13 grudnia z możliwością umawiania grup na zwiedzanie i zapoznanie się z posterami tak uzdolnionej postaci Profesora Zaręby.
26 listopada to dzień drugi zapoznania z Profesorem Zarębą, które odbyło się w terenie. Grupa młodzieży ze szkół podstawowych Gminy Stromiec licząca prawie stu przedstawicieli stromiecczyzny odwiedziła Pomnik Przyrody nadany jego imieniem. Organizatorem rajdu był Pan Edward Mielniczek, a gospodarz terenu Leśniczy Pan Darek Hołuj ugościł dzieci przy ognisku kiełbaskami i gorącą herbatą.
Poszerzamy wiedzę, umiejętności, aby dbać o dobro własne i przyszłych pokoleń.