Wydawca treści
Oferta łowiecka
Gospodarka łowiecka w Nadleśnictwie Dobieszyn
Gospodarka łowiecka prowadzona przez Nadleśnictwo Dobieszyn ukierunkowana jest na racjonalne zarządzanie populacjami zwierzyny w całym obszarze jej występowania. Kluczowym elementem skutecznego gospodarowania jest trafna ocena warunków bytowania zwierząt, co pozwala zachować równowagę w niezwykle delikatnym środowisku leśnym.
Obwody łowieckie
Na terenie Nadleśnictwa znajduje się 13 obwodów łowieckich, z czego 12 objętych jest nadzorem Nadleśnictwa Dobieszyn (w tym 9 obwodów polnych i 3 leśne), natomiast w jednym obwodzie merytoryczny nadzór sprawuje Nadleśnictwo Radom. Gospodarka łowiecka w tych obwodach realizowana jest przez 10 kół łowieckich, które dzierżawią poszczególne obwody.
Ośrodek Hodowli Zwierzyny – OHZ Dobieszyn
Nadleśnictwo Dobieszyn prowadzi bezpośrednio gospodarkę łowiecką w ramach Ośrodka Hodowli Zwierzyny (OHZ) na wyłączonym z dzierżawy obwodzie łowieckim nr 485. Obwód ten, o powierzchni ok. 3000 ha, w całości zlokalizowany jest w leśnictwie Sucha. Na jego terenie znajduje się zamknięta hodowla zwierzyny – zagroda adaptacyjna „Chruściechów” o powierzchni ok. 65 ha, w której obecnie przebywają daniele.
OHZ Dobieszyn działa w oparciu o:
-
Wieloletni Łowiecki Plan Hodowlany na lata 2017–2027 dla Rejonu Hodowlanego nr 1 „Puszcza Kozienicko–Stromiecka”
-
Roczne plany łowieckie
Warunki bytowania zwierzyny i infrastruktura
Obwód nr 485 cechuje się zróżnicowanym środowiskiem: występują tu cieki wodne, łąki śródleśne, torfowiska oraz dobrze rozwinięta mozaika siedlisk leśnych i otwartych, które zapewniają dogodne warunki dla licznych gatunków zwierzyny, w tym łosi, danieli, saren, dzików oraz licznej zwierzyny drobnej (zające, lisy, jenoty, kuny, borsuki, bażanty, kuropatwy, kaczki, słonki).
W zagrodzie „Chruściechów” znajduje się kwatera myśliwska, oferująca 6 miejsc noclegowych w trzech 2-osobowych pokojach. Do dyspozycji gości są również: kuchnia, dwie łazienki, duża sala kominkowa (do 15 osób), parking, miejsce na ognisko oraz zadaszona wiata. W przyszłości planowana jest rewitalizacja dawnego stawu przy kwaterze.
Zabiegi łowiecko-hodowlane
Nadleśnictwo prowadzi szereg działań mających na celu poprawę warunków bytowania zwierzyny oraz ograniczenie szkód w lasach i uprawach rolnych:
-
Poletka zgryzowe – umożliwiające zgryzanie młodych pędów preferowanych gatunków drzew i krzewów
-
Poletka żerowe – obsiewane m.in. owsem, gorczycą, topinamburem
-
Pasy zaporowe – wykładanie karmy przy granicach lasów, by zatrzymać zwierzynę w lesie
-
Wykaszanie łąk śródleśnych – odrastająca młoda trawa przyciąga zwierzynę, ograniczając jej wędrówki na pola uprawne
Podobne działania realizowane są również przez koła łowieckie w dzierżawionych obwodach. Mimo wspólnych wysiłków, rosnące szkody w lesie i rolnictwie wymagają regulowania liczebności populacji zgodnie z pojemnością łowisk.
Polowania
Nadleśnictwo Dobieszyn organizuje polowania dla myśliwych krajowych i zagranicznych na następujące gatunki:
-
Daniele – byki, łanie, cielęta
-
Jelenie – byki, łanie, cielęta
-
Sarny – kozły, kozy, koźlęta
-
Dziki
-
Kaczki
Kontakt dla turystów i myśliwych:
Biuro Nadleśnictwa Dobieszyn tel. 48 619 51 39
Leśniczy Paweł Rumniak tel. 519 556 446
Michał Milczarski tel. 531 644 987
Najnowsze aktualności
Inwentaryzacja dzików zakończona
Inwentaryzacja dzików zakończona
Ponad 144 tys. sztuk - tyle wynosi liczebność dzików w całym kraju. 10 listopada do Ministra Środowiska trafiło sprawozdanie z ogólnopolskiej inwentaryzacji dzika na terenach obwodów łowieckich.
Ministerstwo Środowiska, zleciło inwentaryzację dzików, która ma między innymi związek z zagrożeniem występowania afrykańskiego pomoru świń (ASF). Jej celem było uzyskanie informacji o wielkości populacji dzików i jej rozmieszczenia w Polsce. Inwentaryzacja miała również pokazać, czy Polski Związek Łowiecki (PZŁ) wywiązuje się ze swoich zadań w zakresie sanitarnego odstrzału dzików.
- Inwentaryzacja dzików trwała od 15 października do 6 listopada na terenie Lasów Państwowych. Dziś ogłoszono jej efekty, z których wynika że mamy ponad 140 tysięcy sztuk dzika, co przekłada się na 0,5 szt. na km2 – powiedział Andrzej Konieczny, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.
Inwentaryzacja dzików w lasach 23 nadleśnictw nadzorowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu odbyła się 22-23 października br. Uczestniczyło w niej 5998 osób, w tym pracownicy Lasów Państwowych, przedstawiciele kół łowieckich (PZŁ), pracownicy zakładów usług leśnych oraz innych organizacji i instytucji. Dziki inwentaryzowano na 507 losowo wybranych powierzchniach próbnych (miotach) o łącznej powierzchni 54 tys. ha – stanowiło to 11,2% lasów (wszystkich form własności). Na podstawie wyników inwentaryzacji obliczono średnie zagęszczenie wynoszące: 0,2 dzika na km2 powierzchni użytkowej obwodów (RDLP w Radomiu). Liczebność dzików na terenie RDLP w Radomiu oszacowano na poziomie 4 000 sztuk.
Wiceminister Andrzej Szweda-Lewandowski dodał, że obecnie inwentaryzacja jest prowadzona także w ośmiu parkach narodowych, które są położone w strefie zagrożonej ASF. - Jej wyniki będą znane do 30 listopada. Dopiero wtedy będziemy mieli pełny obraz inwentaryzacji na wschód o Wisły - podkreślił wiceminister Szweda-Lewandowski.
Wiceminister Andrzej Konieczny zwrócił również uwagę, że silny wzrost wielkości populacji dzika nastąpił po 2008 r., kiedy zaniechano jego odstrzału. - W tej chwili my jako rząd ratujemy polski przemysł przetwórstwa mięsa i hodowli trzody chlewnej. Rząd PO-PSL błędnymi decyzjami doprowadził do wzrostu populacji dzików, przez co stanęliśmy w obliczu problemu rozprzestrzeniania się wirusa ASF. Na działania naszych poprzedników złożyliśmy zawiadomienie w sprawie zaniedbań i zaniechań – poinformował wiceminister Konieczny.
Liczebność dzików w całym kraju oszacowano na poziomie 144 079 sztuk. Najmniej dzików stwierdzono w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Warszawa (3 344 szt.) oraz RDLP Kraków (3 902 szt.). Najliczniej występują one natomiast w RDLP Katowice (12 746 szt.) oraz RDLP Olsztyn (12 728 szt.). Uśrednione zagęszczenie dla całego kraju wyniosło 0,5 szt./km2.
Inwentaryzacja dzików była prowadzona od 15 października do 6 listopada 2016 r. Wzięło w niej udział ponad 85 tys. osób. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele: Polskiego Związku Łowieckiego, Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, pracownicy Zakładów Usług Leśnych (10 proc.) oraz innych organizacji i instytucji.
- Ta inwentaryzacja wykazała również, że zaangażowanie Polskiego Związku Łowieckiego i Lasów Państwowych pozwoliło uzyskać bezpieczny zalecany poziom populacji dzika dla całej Polski. Chcę podkreślić, że te podmioty zabezpieczają właściwy poziom bezpieczeństwa ekologicznego i żywnościowego Polski – zaznaczył wiceminister Konieczny.
Źródło: PZŁ