Wydawca treści Wydawca treści

Obszar Chronionego Krajobrazu

Obszar Chronionego Krajobrazu Dolina rzeki Pilicy i Drzewiczki (OChKDPiD) – został ustanowiony na podstawie Uchwały Nr XV/69/83 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Radomiu z 28.06.1983r., zaktualizowany późniejszymi rozporządzeniami Wojewody Mazowieckiego.

Aktualnie obowiązującym aktem prawnym w sprawie w/w obszaru jest Rozporządzenie Nr 43 Wojewody Mazowieckiego z dnia 5 maja 2005 r. (Dz. Urz. Woj. Maz. Nr 105, poz. 2950 z póź. zmian.). Rozporządzenie to ustala kierunki czynnej ochrony ekosystemów leśnych, nieleśnych lądowych i wodnych, wprowadza zakazy oraz odstępstwa od nich. Całkowita powierzchnia tego obszaru w w/w Rozp. wynosi 63422 ha, grunty Nadleśnictwa Dobieszyn stanowią 4528,55 ha (7% pow. OChKDPiD).

Obszar ten charakteryzuje się dużą atrakcyjnością turystyczno-krajobrazową i zróżnicowanym bogactwem przyrodniczym. Występuje tu mozaika lasów i zadrzewień rozdzielonych półnaturalnymi łąkami oraz starorzeczami, co wynika ze znacznego zróżnicowania geomorfologicznego terenu. Północny brzeg Pilicy stanowi wysoka skarpa o dużym spadku, miejscami silnie zerodowana, z uformowanymi wąwozami i jarami, często porośnięta lasami na siedliskach borowych. Natomiast południowa część obszaru ma charakter równinny pokryty głównie łąkami, szuwarami i bagnami z rozproszonymi zadrzewieniami, lasami i zakrzewieniami.

Dolina Pilicy charakteryzuje się meandrującym korytem rzeki z licznymi wysepkami, łachami i starorzeczami. Na terenie OChKDPiD posiada w większości naturalnie ukształtowane koryto, które jedynie w okolicy Wyśmierzyc zostało na niewielkim odcinku uregulowane. Naturalny charakter Pilicy w dolnym odcinku, wyróżnia ten obszar pod względem walorów środowiska przyrodniczego, dotyczy to głównie znaczenia, jako ostoi wielu rzadkich i cennych gatunków ptaków, takich jak: nurogęś, sieweczka obrożna i rzeczna, brodziec piskliwy, zimorodek, brzegówka i podróżniczek (w sumie ponad 150 gatunków lęgowych i prawdopodobnie lęgowych).

Drzewiczka stanowi prawobrzeżny dopływ Pilicy, posiada wysokie walory przyrodniczo-krajobrazowe. Brzegi doliny porastają lasy głównie na siedliskach borowych, poprzeplatane łąkami zalewowymi z trzcinowiskami, bagnami i szuwarami.

Zróżnicowanie ekosystemów wpływa na bogactwo przyrodnicze, na tych terenach występuje wiele rzadkich i chronionych gatunków fauny i flory.

Obszar Chronionego Krajobrazu Dolina rzeki Pilicy i Drzewiczki jest ważnym szlakiem ekologicznym o randze krajowej, zwłaszcza dla wielu rzadkich gatunków ptaków, w związku z powyższym, ale również ze względu na zróżnicowane bogactwo siedlisk oraz fauny i flory tereny te zostały włączone do sieci Natura 2000.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Nadleśnictwo Dobieszyn na dożynkach w Stromcu

Nadleśnictwo Dobieszyn na dożynkach w Stromcu

Dnia 06.09.2015r Nadleśnictwa Dobieszyn było na dożynkach w m. Stromiec. Nadleśnictwo wystawiło swoje stoisko, gdzie zaprezentowane zostały dary lasu oraz była prowadzona edukacja leśna.

Festyn dożynkowy rozpoczął się Mszą Świętą w Kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Stromcu. Następnie na placu boiska sportowego miała miejsce dalsza część uroczystości. Na dożynki przybyli przedstawiciele Administracji Leśnej nadleśnictwa, na czele z p. Nadleśniczym oraz licznie stawili się pracownicy Zakładów Usług Leśnych z leśnictw - Zawady, Grabowy Las, Ksawerów, Turno. Ilość osób która brała udział w imprezie można szacować na ok. 500-700 osób – dorosłych i dzieci. Na stoisku nadleśnictwa wydawane były kolorowanki o tematyce przyrodniczo-leśnej, komiksy nawiązujące do wydarzeń jakie miały miejsce w lasach Puszczy Stromieckiej, foldery, broszury (np. „O zachowaniu się w lesie"), odblaski z logo L.P i napisem „Nadleśnictwo Dobieszyn, Puszcza Stromiecka", albumy „W Puszczy Stromieckiej nad Pilicą", czasopisma leśne (min. Głos Lasu), długopisy, notesy. Przy pomocy pieczątek edukacyjnych dzieci tworzyły różne scenki z życia lasu. W ramach zabawy dzieci otrzymywały Dyplom okolicznościowy. Jak co roku impreza była udana mimo, iż tego dnia porywisty wiatr płatał organizatorom różne figle.