Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ścieżki przyrodniczo-edukacyjne

Nadleśnictwo Dobieszyn realizuje zadania z zakresu edukacji leśnej społeczeństwa. W ramach oferty edukacyjnej istnieje możliwość zapisu szkół i grup zorganizowanych na zajęcia z edukacji przyrodniczo-leśnej oraz wycieczki terenowe z leśnikiem.

Zajęcia edukacyjne i wycieczki terenowe z leśnikiem odbywają się na specjalnie wyznaczonych ścieżkach dydaktycznych, które powstały z myślą o odwiedzających nas grupach zorganizowanych. Do wszystkich można bez problemu dotrzeć autokarem, zaś część z nich zaczyna się od stacji kolejowych. Możliwość zorganizowania ogniska, dostęp do toalet i aktywnego wypoczynku po skończonych zajęciach dydaktycznych na ogrodzonym placu Zielonej Klasy jest możliwa wyłącznie na ścieżce dydaktycznej „Puszcza Stromiecka wczoraj, dziś, jutro”. Ścieża ta biegnie bezpośrednio przy siedzibie nadleśnictwa. Można dojechac do niej pociągiem lub autokarem. Opis wszystkich ścieżek dydaktycznych znajdą Państwo poniżej.

„Szlakiem Puszczańskich Dębów”. Dużą część lasów Nadleśnictwa Dobieszyn stanowi Puszcza Stromiecka. Według opracowania prof. Ryszarda Zaręby historyczny zasięg Puszczy obejmowały tereny pomiędzy rzeką Pilicą, Wisłą a Radomką, zaś od zachodniej strony  ograniczała je droga z Białobrzegów do Jedlińska. Ścieżka została założona z myślą o grupach pomnikowych dębów, które możemy podziwiać wędrując jej szlakiem. Trasa ścieżki biegnie od PKP Kruszyna do PKP Dobieszyn.

 „Puszcza Stromiecka wczoraj, dziś, jutro”. Szlakiem można wędrować w trzech wariantach. Dwoma trasami w kształcie pętli, krótka około 3 km i długa – 7 km oraz trasą pomiędzy PKP Dobieszyn i Strzyżyna. Dwiema ostatnimi trasami można również swobodnie poruszać się na rowerze. Rozpoczynając lub kończąc  zwiedzanie lasu pętlami, można skorzystać z zielonej klasy. Znajduje się tu wiata z ławkami oraz miejsce na rozpalenie ogniska. Początek ścieżki przebiega wzdłuż rezerwatu Starodrzew Dobieszyński przywołując na myśl dawne ostępy Puszczy Stromieckiej. Wędrując dalej można obserwować jak wygląda gospodarowanie lasem w chwili obecnej. Jednym z punktów ścieżki jest szkółka leśna, która zaopatruje nasze lasy w sadzonki drzew i krzewów.

 „Lasy Puszczy Stromieckiej a wojna”. Ścieżka ta została opracowana z myślą o edukacyjnej roli jaką mogą odegrać lasy terenu dawnego przyczółka Warecko-Magnuszewskiego. Ścieżka ma około 8 km. Oprócz zwiedzenia pobliskich lasów na trasie ścieżki zobaczymy Mauzoleum w Studziankach Pancernych, mogiły oraz okopy i transzeje, przypominające o toczących się tu przed laty wojennych starciach. Wędrówka tym szlakiem to także możliwość podziwiania bogactwa przyrodniczego naszych lasów. Część szlaku przebiega wzdłuż rezerwatu Dęby Biesiadne (który nie jest udostępniony do zwiedzania).

 „Bory sosnowe okolic Warki”. Ścieżkę można przebyć na pieszo lub rowerem od Gajówki Czerwonka do PKP Grabów nad Pilicą. Oprócz podziwiania walorów przyrodniczych tutejszych lasów spotkać możemy miejsca historyczne: mogiły żołnierzy poległych w czasie wojny oraz głaz pamiątkowy – miejsce pożegnania Marszałka Józefa Piłsudskiego przez leśników w jego ostatniej drodze na Wawel.

Możliwość zapisu na zajęcia i wycieczki terenowe jest możłiwa po wcześniejszym kontakcie. Szczegóły znajdą Państwo w zakładce Oferta edukacyjna.

 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Nadleśnictwo Dobieszyn na Światowych Dniach Młodzieży

Nadleśnictwo Dobieszyn na Światowych Dniach Młodzieży

Dnia 21.07.2016r Nadleśnictwo Dobieszyn miało swój udział w Światowych Dniach Młodzieży na trasie ścieżki dydaktycznej „Królewskie Źródła", w Nadleśnictwie Kozienice.

Było to stoisko na którym przy wykorzystaniu eksponatów w postaci tablic, wizerunków zwierząt, przedstawiono korzyści płynące z lasu oraz zaprezentowana została tradycja prowadzenia wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarki leśnej. Zwiedzający mogli przy stoisku zrobić sobie zdjęcia pamiątkowe oraz w ramach promocji otrzymywali upominki w postaci odblasków (lis, wiewiórka, bóbr, łoś) z napisem „Puszcza Stromiecka, Nadleśnictwo Dobieszyn".

Na placu piknikowym gdzie były degustowane potrawy, można było zobaczyć jak młodzież, mimo pochodzenia z wielu stron świata potrafi łamać różnego rodzaju bariery, dając temu wyraz w spontanicznej zabawie; przy wtórze pieśni religijnych. Co zostało uwiecznione na zdjęciach, robionych w dużych ilościach, także przez samych pielgrzymów pochodzących z wielu krajów Europy (Ukraina, Rumunia, Węgry, Włochy) oraz Afryki (Kamerun).