Wydawca treści
Mapy lasów
Zapraszamy do przejrzenia naszych map: mapy Lasów Państwowych oraz interaktywnej mapy ochrony przyrody Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu
Mapa prezentuje m.in. podział Polski na regionalne dyrekcje LP oraz nadleśnictwa, pokazuje granice leśnych kompleksów promocyjnych i parków narodowych, informuje o zakazach wstępu do lasów oraz zagrożeniach pożarowych.
Interaktywna mapa ochrony przyrody RDLP w Radomiu
Bardzo dokładna mapa ochrony przyrody RDLP w Radomiu, zawierająca kilkadziesiąt warstw z danymi, które można wyświetlać lub nie – w zależności od potrzeb.
Warstwy serwisu mapowego pogrupowane są w poszczególne projekty mapowe, dostępne na rozwijalnej liście w górnej części okna. Do wyboru są następujące projekty:
- Formy Ochrony Przyrody – zawiera warstwy WMS Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz formy ochrony przyrody występujące na terenie RDLP w Radomiu.
- Hodowla lasu – zawiera informacje na temat regionalizacji nasiennej lasów RDLP w Radomiu i lokalizacji obiektów istotnych z punktu widzenia selekcji, nasiennictwa i genetyki drzew leśnych.
- Mapa użytkownika – zawiera wszystkie warstwy.
- Ochrona ekosystemów leśnych – zawiera lokalizację lasów o szczególnych walorach przyrodniczych (sieci HCVF) oraz wyłączonych z użytkowania (referencyjnych).
- Ochrona lasu i ochrona przeciwpożarowa – zawiera szeroki zestaw warstw tematycznych z ochrony lasu dla obszaru administrowanego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu. W projekcie tym znalazły się również warstwy związane z ochroną przeciwpożarową, tj. strefy prognostyczne, bazy sprzętu ppoż., dostrzegalnie.
- Ogólna – zawiera podstawowe warstwy podziału administracyjnego Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.
- Turystyka i Edukacja – zawiera warstwy informacyjne na temat infrastruktury turystycznej i realizowanej w nadleśnictwach edukacji leśnej społeczeństwa.
W każdym z projektów mapowych jako podkład zostały użyte warstwy WMS Google Maps (WMS – Web Map Service - międzynarodowy standard udostępniania map rastrowych w internecie. Udostępniane mapy wyświetlane najczęściej w takich formatach jak GIF, JPEG, PNG.): mapa hybrydowa, drogi, mapa fizyczna i obraz satelitarny.
W oknie Lista warstw użytkownik może włączać lub wyłączać widoczność warstw tematycznych, zmieniać ich kolejność oraz ustawiać stopień przeźroczystości warstw za pomocą suwaka umieszczonego w dole okna. Możliwe jest również ukrycie okna, wówczas jednokrotne kliknięcie na belkę ukrytej ramki umożliwia chwilowy podgląd listy warstw.
Najnowsze aktualności
UROCZYSTE OBCHODY 76. ROCZNICY WALK O PRZYCZÓŁEK WARECKO-MAGNUSZEWSKI
UROCZYSTE OBCHODY 76. ROCZNICY WALK O PRZYCZÓŁEK WARECKO-MAGNUSZEWSKI
W dniach 1-2 sierpnia 2020 r. w Mniszewie już po raz piąty odbyły się uroczyste obchody upamiętniające walki o Przyczółek Warecko-Magnuszewski.
Pierwszy dzień spotkania zrealizowanego pod patronatem Gminy Magnuszew rozpoczął rajd historyczny pojazdów militarnych po terenie gminy oraz Msza Święta w intencji poległych na terenie Przyczółka Warecko-Magnuszewskiego w kościele Św. Józefa w Mniszewie.
W drugim dniu spotkania uczestnicy wydarzenia oddali hołd żołnierzom poległym podczas II wojny światowej na cmentarzu w Magnuszewie, po czym przenieśli się do Skansenu Bojowego w Mniszewie, gdzie kontynuowano oficjalne uroczystości.
Na wydarzeniu nie zabrakło leśników z Nadleśnictwa Dobieszyn. Nadleśniczy Senior Jan Chryzostom Czachowski w swoim przemówieniu wygłoszonym podczas spotkania przybliżył okolicznościach związanych z minionymi walkami na Przyczółku. Podkreślił, że mimo braku odpowiedniego wyszkolenia bojowego polscy żołnierze biorący udział w tutejszych walkach zdecydowanie przyczynili się do załamania linii frontu napierającego wroga. To dzięki ich bohaterskim czynom i oddanej krwi, dziś możemy się cieszyć wolnością. Na koniec przemówienia Nadleśniczy Senior wspominał również straty jakie poniosły w wyniku starć lasy Puszczy Stromieckiej oraz nieocenioną rolę leśników w odbudowie uszkodzonych drzewostanów. Do dzisiejszego dnia na terenie Nadleśnictwa Dobieszyn możemy spotkać ślady po okopach i transzejach, a w drzewach i glebie pozostałości po odłamkach z pocisków i bomb.
Uroczystości zakończyły się piknikiem historycznym. Zgromadzeni mogli zwiedzać ekspozycje muzealne Skansenu oraz podziwiać przygotowane prezentacje i wystawy militariów z okresu II wojny światowej.