Wydawca treści
Mapy lasów
Zapraszamy do przejrzenia naszych map: mapy Lasów Państwowych oraz interaktywnej mapy ochrony przyrody Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu
Mapa prezentuje m.in. podział Polski na regionalne dyrekcje LP oraz nadleśnictwa, pokazuje granice leśnych kompleksów promocyjnych i parków narodowych, informuje o zakazach wstępu do lasów oraz zagrożeniach pożarowych.
Interaktywna mapa ochrony przyrody RDLP w Radomiu
Bardzo dokładna mapa ochrony przyrody RDLP w Radomiu, zawierająca kilkadziesiąt warstw z danymi, które można wyświetlać lub nie – w zależności od potrzeb.
Warstwy serwisu mapowego pogrupowane są w poszczególne projekty mapowe, dostępne na rozwijalnej liście w górnej części okna. Do wyboru są następujące projekty:
- Formy Ochrony Przyrody – zawiera warstwy WMS Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz formy ochrony przyrody występujące na terenie RDLP w Radomiu.
- Hodowla lasu – zawiera informacje na temat regionalizacji nasiennej lasów RDLP w Radomiu i lokalizacji obiektów istotnych z punktu widzenia selekcji, nasiennictwa i genetyki drzew leśnych.
- Mapa użytkownika – zawiera wszystkie warstwy.
- Ochrona ekosystemów leśnych – zawiera lokalizację lasów o szczególnych walorach przyrodniczych (sieci HCVF) oraz wyłączonych z użytkowania (referencyjnych).
- Ochrona lasu i ochrona przeciwpożarowa – zawiera szeroki zestaw warstw tematycznych z ochrony lasu dla obszaru administrowanego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu. W projekcie tym znalazły się również warstwy związane z ochroną przeciwpożarową, tj. strefy prognostyczne, bazy sprzętu ppoż., dostrzegalnie.
- Ogólna – zawiera podstawowe warstwy podziału administracyjnego Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.
- Turystyka i Edukacja – zawiera warstwy informacyjne na temat infrastruktury turystycznej i realizowanej w nadleśnictwach edukacji leśnej społeczeństwa.
W każdym z projektów mapowych jako podkład zostały użyte warstwy WMS Google Maps (WMS – Web Map Service - międzynarodowy standard udostępniania map rastrowych w internecie. Udostępniane mapy wyświetlane najczęściej w takich formatach jak GIF, JPEG, PNG.): mapa hybrydowa, drogi, mapa fizyczna i obraz satelitarny.
W oknie Lista warstw użytkownik może włączać lub wyłączać widoczność warstw tematycznych, zmieniać ich kolejność oraz ustawiać stopień przeźroczystości warstw za pomocą suwaka umieszczonego w dole okna. Możliwe jest również ukrycie okna, wówczas jednokrotne kliknięcie na belkę ukrytej ramki umożliwia chwilowy podgląd listy warstw.
Najnowsze aktualności
Leśna Szlachetna Paczka
Leśna Szlachetna Paczka
Już po raz siódmy pracownicy RDLP w Radomiu dołączyli do tysięcy osób, które w tym roku wsparły 20 edycję Szlachetnej Paczki. Najbardziej potrzebujące rodziny zostały obdarowane przez darczyńców i poczuły, że ich los nie jest innym obojętny. W tegorocznej jubileuszowej edycji Szlachetnej Paczki zadebiutowało również Nadleśnictwo Dobieszyn.
Akcja Szlachetna Paczka odbywa się pod hasłem Lubię ludzi. Dzięki darczyńcom i wolontariuszom udało się w tym roku dotrzeć z pomocą do ponad 14 tys. rodzin. Jedną z rodzin wsparli pracownicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Wraz z pracownikami instytucji i organizacji, które mieszczą się w budynku RDLP przygotowali paczkę dla 4-osobowej rodziny mieszkającej w powiecie przysuskim, która znalazła się w bardzo trudnej sytuacji. Natomiast pracownicy Nadleśnictwa Dobieszyn wsparli rodzinę z powiatu białobrzeskiego, kupując z zebranych środków między innymi kuchenkę.
Podczas tegorocznej edycji akcji leśnicy sprawdzili się nie tylko w roli darczyńców. Nasza koleżanka - pracownica Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu – Alicja Krasa pełniła funkcję lokalnego koordynatora w rejonie radomskim a Julia Nicer zajmująca się na co dzień szkółką leśną w naszym nadleśnictwie wykonała oryginalne pamiątki, które następnie zostały przekazane w podziękowaniu Darczyńcom z powiatu białobrzeskiego.
12 grudnia podczas finału akcji „Weekendu Cudów” paczki zostały przekazane wolontariuszom, a dalej rodzinie. W paczkach znalazły się między innymi artykuły codziennego użytku, żywność, chemia gospodarcza, opał oraz niespodzianki wybrane z „listy marzeń”. Spotkanie było okazją do rozmów o tym, jak łatwo znaleźć się w trudnej sytuacji i jak ważna wówczas jest pomoc i poczucie, że są ludzie, którzy bezinteresownie potrafią pomóc innym.
SZLACHETNA PACZKA to projekt Stowarzyszenia WIOSNA, którego ideą jest mądre pomaganie, a przy tym budowanie wspólnoty opartej na otwartości, zaufaniu i wzajemnej inspiracji.
Cieszymy się, że mogliśmy włączyć się w szlachetną akcję i pomogliśmy uwierzyć osobom w trudnej sytuacji, że wszystko jest możliwe!