Wydawca treści Wydawca treści

ŁOWIECTWO

Gospodarka łowiecka prowadzona w Nadleśnictwie Dobieszyn ukierunkowana jest na racjonalne gospodarowanie populacjami zwierzyny na całym obszarze jej występowania. Umiejętność właściwej oceny warunków bytowania zwierząt leśnych jest kluczem do sukcesu niełatwej sztuki zapanowania nad chwiejnym i niezwykle delikatnym środowiskiem jakim jest las.

Nadleśnictwo Dobieszyn posiada ośrodek hodowli zwierzyny i prowadzi  gospodarkę łowiecką na wyłączonym z dzierżawy obwodzie łowieckim nr 485. Obwód w całości położony jest w leśnictwie Sucha, gdzie znajduje się hodowla zamknięta zwierzyny - zagroda o nazwie Chruściechów o powierzchni ok. 65ha.

Gospodarka łowiecka w OHZ prowadzona jest na podstawie:

  • Wieloletniego łowieckiego planu hodowlanego na lata 2017-2027 dla Rejonu Hodowlanego nr 1 „Puszcza Kozienicko – Stromiecka"
  • Rocznych planów łowieckich

Na terenie Nadleśnictwa znajduje się 13 obwodów łowieckich wydzierżawionych przez 10 kół łowieckich. Nadzór nad  gospodarką łowiecką w 12 obwodach łowieckich prowadzi Nadleśnictwo Dobieszyn. W jednym obwodzie nadzór  merytoryczny  prowadzi Nadleśnictwo Radom.

Nadleśnictwo zakłada poletka zgryzowe, gdzie zwierzyna przez cały rok może zgryzać młode pędy drzew i krzewów preferowane przez zwierzynę. Ponadto tworzone są poletka żerowe na których rośnie topinambur, owies, gorczyca, itp. co zapewnia zwierzynie stały dostęp do urozmaiconego pożywienia. Celem ograniczenia szkód wyrządzanych przez zwierzynę w uprawach rolnych, przy granicy lasu z polami nadleśnictwo zakłada tzw. pasy zaporowe. Wykłada się tam karmę zatrzymując w ten sposób zwierzynę w lesie. Jeszcze innym sposobem ograniczania szkód w rolnictwie jest wykaszanie łąk śródleśnych. Od wielu już lat łąki nie są użytkowane rolniczo a dopiero wykoszone odrastają młodą trawą będąc w ten sposób atrakcyjne dla zwierząt leśnych.

Nadleśnictwo mobilizuje Koła Łowieckie do podejmowania podobnych działań na terenie swoich obwodów i dlatego wspólnie osiągamy zamierzone cele, jednak takie zabiegi nie zawsze są wystarczające. Pomimo naszych starań szkody w lesie i w uprawach rolnych rosną i wtedy niezbędna jest regulacja stanu pogłowia zwierzyny w łowisku, które zawsze charakteryzuje się pewną określoną pojemnością tz. ilością zwierzyny jaką może wykarmić bez większych szkód w środowisku.

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Uroczyste obchody Święta Patrona Leśników i Przyrodników w Nadleśnictwie Dobieszyn

Uroczyste obchody Święta Patrona Leśników i Przyrodników w Nadleśnictwie Dobieszyn

W niedzielę 9 października 2016 r, już po raz siódmy, pracownicy tutejszego nadleśnictwa wraz z rodzinami i zaproszonymi gośćmi uczcili pamięć Św. Franciszka z Asyżu –Patrona Leśników i Przyrodników. Uroczystości odbyły się w lasach Leśnictwa Ksawerów w miejscu nieistniejącej już osady Stachów koło Bud Augustowskich. W Stachowie mieściła się niegdyś siedziba obecnego dziś Nadleśnictwa Dobieszyn.

Mimo niekorzystnej aury na uroczystości przybyło wielu zaproszonych gości: pracownicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu na czele z Dyrektorem Andrzejem Matysiakiem, Nadleśniczowie Nadleśnictw: Kozienice, Przysucha oraz Zwoleń. Obecnością swoją zaszczycili nas również Wójt Gminy Stromiec – Krzysztof Stykowski, Wójt Gminy Stara Błotnica – Marcin Kozdrach oraz Wójt Gminy Magnuszew – Marek Drapała. Na uroczystości zaprezentowały się poczty sztandarowe okolicznych szkół, ochotniczych straży pożarnych oraz Klubu Żołnierzy Rezerwy LOK im. Piotra Wysockiego w Warce.

Obchody rozpoczęły się plenerową mszą świętą koncelebrowaną przez Proboszcza Parafii pw. Świętej Trójcy ks. Jana Pękacza. Mszę odprawiono w intencji leśników i ich rodzin oraz lokalnej społeczności. Kazanie wygłosił Kapelan Leśników ks. Robert Kuropieska.

Po mszy okolicznościowe przemówienie wygłosił emerytowany Nadleśniczy Nadleśnictwa Dobieszyn Jan Chryzostom Czachowski – inicjator powstania kapliczki Św. Franciszka z Asyżu. Przedstawił on w skrócie historię tutejszego nadleśnictwa podkreślając wkład leśników nie tylko w zachowanie piękna lasów Puszczy Stromieckiej ale również w działalność konspiracyjną w Armii Krajowej podczas II wojny Światowej.

Uroczystość ta była również okazją do zapoznania się z ofertą edukacyjną Lasów Państwowych. Dzieci szkół podstawowych i gimnazjalnych licznie odwiedziły przygotowane w tym celu stoisko. Szczególnym powodzeniem cieszyły materiały edukacyjne autorstwa Hanny Będkowskiej opisujące pracę leśnika.

Na zakończenie na zziębniętych uczestników czekał myśliwski poczęstunek oraz pokrzepiająca grochówka przygotowana przez Ochotniczą Straż Pożarną w Augustowie.