Wydawca treści Wydawca treści

ŁOWIECTWO

Gospodarka łowiecka prowadzona w Nadleśnictwie Dobieszyn ukierunkowana jest na racjonalne gospodarowanie populacjami zwierzyny na całym obszarze jej występowania. Umiejętność właściwej oceny warunków bytowania zwierząt leśnych jest kluczem do sukcesu niełatwej sztuki zapanowania nad chwiejnym i niezwykle delikatnym środowiskiem jakim jest las.

Nadleśnictwo Dobieszyn posiada ośrodek hodowli zwierzyny i prowadzi  gospodarkę łowiecką na wyłączonym z dzierżawy obwodzie łowieckim nr 485. Obwód w całości położony jest w leśnictwie Sucha, gdzie znajduje się hodowla zamknięta zwierzyny - zagroda o nazwie Chruściechów o powierzchni ok. 65ha.

Gospodarka łowiecka w OHZ prowadzona jest na podstawie:

  • Wieloletniego łowieckiego planu hodowlanego na lata 2017-2027 dla Rejonu Hodowlanego nr 1 „Puszcza Kozienicko – Stromiecka"
  • Rocznych planów łowieckich

Na terenie Nadleśnictwa znajduje się 13 obwodów łowieckich wydzierżawionych przez 10 kół łowieckich. Nadzór nad  gospodarką łowiecką w 12 obwodach łowieckich prowadzi Nadleśnictwo Dobieszyn. W jednym obwodzie nadzór  merytoryczny  prowadzi Nadleśnictwo Radom.

Nadleśnictwo zakłada poletka zgryzowe, gdzie zwierzyna przez cały rok może zgryzać młode pędy drzew i krzewów preferowane przez zwierzynę. Ponadto tworzone są poletka żerowe na których rośnie topinambur, owies, gorczyca, itp. co zapewnia zwierzynie stały dostęp do urozmaiconego pożywienia. Celem ograniczenia szkód wyrządzanych przez zwierzynę w uprawach rolnych, przy granicy lasu z polami nadleśnictwo zakłada tzw. pasy zaporowe. Wykłada się tam karmę zatrzymując w ten sposób zwierzynę w lesie. Jeszcze innym sposobem ograniczania szkód w rolnictwie jest wykaszanie łąk śródleśnych. Od wielu już lat łąki nie są użytkowane rolniczo a dopiero wykoszone odrastają młodą trawą będąc w ten sposób atrakcyjne dla zwierząt leśnych.

Nadleśnictwo mobilizuje Koła Łowieckie do podejmowania podobnych działań na terenie swoich obwodów i dlatego wspólnie osiągamy zamierzone cele, jednak takie zabiegi nie zawsze są wystarczające. Pomimo naszych starań szkody w lesie i w uprawach rolnych rosną i wtedy niezbędna jest regulacja stanu pogłowia zwierzyny w łowisku, które zawsze charakteryzuje się pewną określoną pojemnością tz. ilością zwierzyny jaką może wykarmić bez większych szkód w środowisku.

 

 


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Ogólna charakterystyka nadleśnictwa

Ogólna charakterystyka nadleśnictwa

Nadleśnictwo Dobieszyn gospodaruje na ponad 15,3 tys. ha, z czego powierzchnia lasów stanowi 14,7 tys. ha. Lesistość obszaru zasięgu terytorialnego nadleśnictwa wynosi ok. 23,4%.

Zasięg terytorialny nadleśnictwa ograniczony jest z trzech stron rzekami: Wisłą, Pilicą i Radomką. Na terenie nadleśnictwa znajduje się cztery rezerwaty przyrody o łącznej powierzchni ponad 104,5 ha, obszary te charakteryzują się wieloma ciekawymi osobliwościami przyrodniczymi. Teren nadleśnictwa wyróżnia się zróżnicowaniem przyrodniczym oraz bogatą fauną i florą.

Nadleśnictwo Dobieszyn objęte jest zasięgami różnych wielkoprzestrzennych form ochrony przyrody: Obszar Chronionego Krajobrazu Dolina rzeki Pilicy i Drzewiczki, OZW „Łękawica” PLH140030, SOO „Dolina Dolnej Pilicy” PLH140016 oraz OSO „Dolina Pilicy” PLB140003, które chronią znajdujące się na ich terenie cenne siedliska przyrodnicze oraz gatunki zwierząt.

Pod względem siedliskowego typu lasu największą powierzchnię zajmują lasy mieszane świeże (LMśw) (33,5%), łączny udział siedlisk borowych na ternie nadleśnictwa wynosi 52%, w niewielkim stopniu przeważa nad siedliskami lasowymi. Gatunkiem dominującym w naszych lasach jest sosna. Dąb charakteryzuje się  kilkukrotnie mniejszym udział.  Pozostałe gatunki to brzoza i olsza, które zwiększają  bioróżnorodność naszych lasów i nie mają dużego znaczenia gospodarczego. Szata roślinna ekosystemu leśnego to również krzewy i rośliny runa. Lasy Nadleśnictwa Dobieszyn stanowią także miejsce występowania wielu chronionych i cennych gatunków roślin, grzybów i zwierząt.

Lasy nadleśnictwa oprócz niewątpliwych atrakcji turystycznych są cennym narzędziem edukacji przyrodniczo-leśnej, która jest aktywnie prowadzona przez administrację lasów państwowych.