Asset Publisher Asset Publisher

Ogólna charakterystyka nadleśnictwa

Nadleśnictwo Dobieszyn gospodaruje na ponad 15,3 tys. ha, z czego powierzchnia lasów stanowi 14,7 tys. ha. Lesistość obszaru zasięgu terytorialnego nadleśnictwa wynosi ok. 23,4%.

Zasięg terytorialny nadleśnictwa ograniczony jest z trzech stron rzekami: Wisłą, Pilicą i Radomką. Na terenie nadleśnictwa znajduje się cztery rezerwaty przyrody o łącznej powierzchni ponad 104,5 ha, obszary te charakteryzują się wieloma ciekawymi osobliwościami przyrodniczymi. Teren nadleśnictwa wyróżnia się zróżnicowaniem przyrodniczym oraz bogatą fauną i florą.

Nadleśnictwo Dobieszyn objęte jest zasięgami różnych wielkoprzestrzennych form ochrony przyrody: Obszar Chronionego Krajobrazu Dolina rzeki Pilicy i Drzewiczki, OZW „Łękawica” PLH140030, SOO „Dolina Dolnej Pilicy” PLH140016 oraz OSO „Dolina Pilicy” PLB140003, które chronią znajdujące się na ich terenie cenne siedliska przyrodnicze oraz gatunki zwierząt.

Pod względem siedliskowego typu lasu największą powierzchnię zajmują lasy mieszane świeże (LMśw) (33,5%), łączny udział siedlisk borowych na ternie nadleśnictwa wynosi 52%, w niewielkim stopniu przeważa nad siedliskami lasowymi. Gatunkiem dominującym w naszych lasach jest sosna. Dąb charakteryzuje się  kilkukrotnie mniejszym udział.  Pozostałe gatunki to brzoza i olsza, które zwiększają  bioróżnorodność naszych lasów i nie mają dużego znaczenia gospodarczego. Szata roślinna ekosystemu leśnego to również krzewy i rośliny runa. Lasy Nadleśnictwa Dobieszyn stanowią także miejsce występowania wielu chronionych i cennych gatunków roślin, grzybów i zwierząt.

Lasy nadleśnictwa oprócz niewątpliwych atrakcji turystycznych są cennym narzędziem edukacji przyrodniczo-leśnej, która jest aktywnie prowadzona przez administrację lasów państwowych.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

II Regionalna Submisja Drewna Cennego RDLP w Radomiu

II Regionalna Submisja Drewna Cennego RDLP w Radomiu

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu ogłasza submisję surowca drzewnego specjalnego przeznaczenia. Tym razem wystawione zostanie 530 m3 najlepszego drewna ze świętokrzyskich i radomskich lasów.

Oględziny surowca możliwe będą w dniach 21-25.11.2016 r. na placu składnicowym w Nadleśnictwie Włoszczowa (plac mieści się na terenie leśnictwa Motyczno, w miejscowości Kozia Wieś, współrzędne geograficzne – 50°56´17"N, 20°1´56"E (50.938184N, 20.032340E).

Oferty można składać do 25 listopada 2016 r. do godziny 9:00 w siedzibie Nadleśnictwa Włoszczowa, ul. Kolejowa 23, 29-100 Włoszczowa.

Otwarcie ofert nastąpi w dniu 25 listopada 2016 r. o godzinie 10:00 w siedzibie Nadleśnictwa Włoszczowa. W tym samym dniu zostanie podany do publicznej wiadomości wynik submisji.

Włoszczowska submisja jest jedenastą w historii nadleśnictwa i drugą w historii Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Tym razem oferowany jest surowiec: dębowy, olchowy, modrzewiowy, sosnowy oraz bukowy. Szczegółowe ilości drewna oferowane przez poszczególne nadleśnictwa znajdują się w tabeli poniżej.

Katalogi zawierające charakterystykę poszczególnych sztuk surowca drzewnego dostępne będą od 14 listopada na stronach internetowych nadleśnictw oraz RDLP w Radomiu oraz także w biurze RDLP w Radomiu i Nadleśnictwa Włoszczowa.

Wszystkie zainteresowane podmioty serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w submisji.

Wystawione drewno w całości objęte jest certyfikatem FSC® i PEFC.

Szczegółowe informacje na temat organizowanej submisji można uzyskać w Wydziale Gospodarki Drewnem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu – tel. 48 385 60 51 lub w Nadleśnictwie Włoszczowa – tel. 41 39 42 719.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Szkółka Gospodarcza Ksawerów

Szkółka Gospodarcza Ksawerów

Szkółka leśna znajduje się w obrębie Dobieszyn w Leśnictwie Ksawerów w oddziałach 109 h oraz 119 b, założona została w latach 1971-1973 na glebach bielicowych i brunatnych.

Jest to szkółka gruntowa, ogrodzona  siatką zajmująca ogólną powierzchnię 9,03 ha, natomiast powierzchnia produkcyjna 7,36 ha podzielona kulisami na 9 kwater. Głównymi gatunkami jakie produkowane są na terenie szkółki to przede wszystkim sosna zwyczajna, dąb szypułkowy i bezszypułkowy. Resztę gatunków stanowi buk zwyczajny, brzoza brodawkowata, olsza czarna, modrzew, jarzębina pospolita oraz klon zwyczajny i jawor.


Nadleśnictwo w ramach samowystarczalności produkcji sadzonek postanowiło przystosować szkółkę do produkcji sadzonek buka w szkółce podokapowej na powierzchni 0,50 ha oraz zrealizowano inwestycję rozbudowy koryt Dunemana w 2012 roku pod produkcję sosny zwyczajnej, modrzewia i świerka, w ilości 14 koryt o łącznej powierzchni 7 ar. Na powierzchni otwartej prowadzona jest produkcja sosny zwyczajnej „półtorarocznej", czyli wysiewanej w czerwcu oraz hodowane są pozostałe gatunki drzew w siewie częściowym. Nad korytami zainstalowany został automatyczny system nawodnienia. Pozostała powierzchnia szkółki deszczowana jest za pomocą deszczowni stałej z budynku przepompowni     i dwóch basenów. Na szkółce znajduje się budynek magazynowo socjalny oraz budynek przepompowni. Szkółka zaopatrzona jest w podstawowy zestaw maszyn do produkcji szkółkarskiej a między innymi: siewniki do nasion, wyorywacze, podcinacze korzeni i opielacze do sadzonek, bronę talerzową, kultywator, głębosz, pług itp.
Do pozyskania nasion potrzebnych do otrzymania najwyższej jakości materiał sadzeniowy Nadleśnictwo Dobieszyn posiada Gospodarcze Drzewostany Nasienne dla sosny zwyczajnej, dęba szypułkowego, olszy czarnej oraz brzozy brodawkowatej. Pozostałe gatunki pozyskiwane są w Źródłach Nasion bądź zakupione są w innych nadleśnictwach zgodnie z regionalizacją nasienną.


Na kwaterach prowadzony jest płodozmian 2- letni: 1-roczny ugór zielony poprzedzony nawożeniem organicznym w postaci torfu, 1-roczny ugór czarny. W kolejnych latach 2-4 letni okres produkcji. Planowane nawożenie w Szkółce Ksawerów składa się z nawożenia zielonego i nawożenia mineralnego.
Produkcja materiału sadzeniowego na szkółce zapewnia Nadleśnictwu Dobieszyn samowystarczalność w materiał sadzeniowy najwyższej jakości.

Produkcję materiału sadzeniowego prowadzi się zgodnie z polską normą Nr PN-R-67025 z dnia 28.01.1999 r. ,, Materiał sadzeniowy". Sadzonki drzew i krzewów do upraw leśnych  i na  plantacje."
Norma ta zawiera:
-    terminy i ich definicje dotyczące materiału sadzeniowego produkowanego             
     w  szkółkach leśnych,
-    klasyfikację i oznaczenie sadzonek,
-    wymagania ogólne i szczegółowe,
-    badania sadzonek,
-    sposoby etykietowania, przechowywania, pakowania i transportu.