Asset Publisher Asset Publisher

Zapraszamy do lasów Nadleśnictwa Dobieszyn

Nadleśnictwo Dobieszyn oferuje zajęcia edukacyjne oparte o naturalne walory naszych lasów oraz wycieczki terenowe z leśnikiem po ścieżkach edukacyjnych. Opisy wszystkich ścieżek znajdą Państw tutaj https://dobieszyn.radom.lasy.gov.pl/edukacja

Wszystkie grupy zorganizowane chcące wziąć udział w zajęciach edukacji leśnej są proszone o wcześniejsze zgłoszenie przyjazdu z co najmniej 7 dniowym wyprzedzeniem (telefonicznie lub e-mail). W celu usprawnienia organizacji prosimy o przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego (dostępnego na dole strony) na adres e-mail: dobieszyn@radom.lasy.gov.pl

Las jest żywym organizmem, w którym w każdym momencie można natknąć się na sytuację stwarzającą zagrożenie dla uczestników zajęć. Nie sposób przewidzieć wszelkich możliwych sytuacji, lecz większości z nich można uniknąć. Wszystkie osoby planujące odwiedzić teren naszego Nadleśnictwa prosimy o zapoznanie się z Regulaminem korzystania z infrastruktury edukacyjnej i turystycznej.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Uroczyste obchody Święta Patrona Leśników i Przyrodników w Nadleśnictwie Dobieszyn

Uroczyste obchody Święta Patrona Leśników i Przyrodników w Nadleśnictwie Dobieszyn

W niedzielę 9 października 2016 r, już po raz siódmy, pracownicy tutejszego nadleśnictwa wraz z rodzinami i zaproszonymi gośćmi uczcili pamięć Św. Franciszka z Asyżu –Patrona Leśników i Przyrodników. Uroczystości odbyły się w lasach Leśnictwa Ksawerów w miejscu nieistniejącej już osady Stachów koło Bud Augustowskich. W Stachowie mieściła się niegdyś siedziba obecnego dziś Nadleśnictwa Dobieszyn.

Mimo niekorzystnej aury na uroczystości przybyło wielu zaproszonych gości: pracownicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu na czele z Dyrektorem Andrzejem Matysiakiem, Nadleśniczowie Nadleśnictw: Kozienice, Przysucha oraz Zwoleń. Obecnością swoją zaszczycili nas również Wójt Gminy Stromiec – Krzysztof Stykowski, Wójt Gminy Stara Błotnica – Marcin Kozdrach oraz Wójt Gminy Magnuszew – Marek Drapała. Na uroczystości zaprezentowały się poczty sztandarowe okolicznych szkół, ochotniczych straży pożarnych oraz Klubu Żołnierzy Rezerwy LOK im. Piotra Wysockiego w Warce.

Obchody rozpoczęły się plenerową mszą świętą koncelebrowaną przez Proboszcza Parafii pw. Świętej Trójcy ks. Jana Pękacza. Mszę odprawiono w intencji leśników i ich rodzin oraz lokalnej społeczności. Kazanie wygłosił Kapelan Leśników ks. Robert Kuropieska.

Po mszy okolicznościowe przemówienie wygłosił emerytowany Nadleśniczy Nadleśnictwa Dobieszyn Jan Chryzostom Czachowski – inicjator powstania kapliczki Św. Franciszka z Asyżu. Przedstawił on w skrócie historię tutejszego nadleśnictwa podkreślając wkład leśników nie tylko w zachowanie piękna lasów Puszczy Stromieckiej ale również w działalność konspiracyjną w Armii Krajowej podczas II wojny Światowej.

Uroczystość ta była również okazją do zapoznania się z ofertą edukacyjną Lasów Państwowych. Dzieci szkół podstawowych i gimnazjalnych licznie odwiedziły przygotowane w tym celu stoisko. Szczególnym powodzeniem cieszyły materiały edukacyjne autorstwa Hanny Będkowskiej opisujące pracę leśnika.

Na zakończenie na zziębniętych uczestników czekał myśliwski poczęstunek oraz pokrzepiająca grochówka przygotowana przez Ochotniczą Straż Pożarną w Augustowie.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Położenie Nadleśnictwa Dobieszyn

Położenie Nadleśnictwa Dobieszyn

Według podziału administracyjnego kraju, grunty nadleśnictwa  położone są w południowo-wschodniej części województwa mazowieckiego, na terenie czterech powiatów: grójeckiego, kozienickiego, białobrzeskiego i radomskiego, w  12  gminach: Białobrzegi, Głowaczów, Stromiec, Grabów n/Pilicą, Wyśmierzyce, Magnuszew, Warka, Radzanów, Jastrzębia, Jedlińsk, Stara Błotnica, Promna.
Granice nadleśnictwa wyznaczają  rzeki Wisła oraz jej dopływy: Pilica i Radomka.


Nadleśnictwo Dobieszyn jest jednym z 23 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. W obecnych granicach funkcjonuje od 1973 roku. W skład jego wchodzą trzy obręby urządzeniowe: Białobrzegi, Dobieszyn oraz Studzianki. Powierzchnia gruntów zarządzanych przez nadleśnictwo to 15251,26 ha w tym powierzchnia lasów to 14697,03 ha.


Według regionalizacji przyrodniczo-leśnej lasy Nadleśnictwa Dobieszyn położone są w krainach Mazowiecko-Podlaskiej (IV) i Małopolskiej (VI); w dzielnicach: Równiny Warszawsko-Kutnowskiej (IV.3) oraz Równiny Radomsko-Iłżeckiej (VI.3). Obszar terytorialnego zasięgu nie wykazuje dużego zróżnicowania pod względem fizjograficznym. Przeważa ukształtowanie terenu równinne z niewielką ilością wzniesień (teren pagórkowaty). Najwyżej położony teren (167 m n. p. m.) znajduje się w miejscowości Młodynie Górne w południowo-zachodniej części  obrębu Białobrzegi, a najniżej w dolinie rzeki Pilica (97 m n. p. m.), na północ od miejscowości Rozniszew w obrębie Dobieszyn.


Grunty nadleśnictwa poprzecinane są większymi i mniejszymi rzekami. Dodatkowo bezodpływowe obniżenia terenu, o nieprzepuszczalnym podłożu, przyczyniają się do powstawania obszarów podmokłych i bagiennych, gromadzących znaczne zasoby wody. Występują tu  bagna i torfowiska.