PROGRAM ZANOCUJ W LESIE W NADLEŚNICTWIE DOBIESZYN
Nadleśnictwo Dobieszyn wyznaczyło specjalny obszar leśny o powierzchni ponad 1300 hektarów, gdzie miłośnicy nocowania w lesie „na dziko” bez specjalnej infrastruktury mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.
Lokalizacja obszaru „Zanocuj w lesie” znajduje się na mapie: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy oraz z poziomu aplikacji mBDL https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US (Android) lub https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663 iPhone, z menu podręcznego wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z regulaminem korzystania z obszaru (do pobrania na dole strony).
Przed wejściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie został objęty okresowym zakazem wstępu do lasu (mapa okresowych zakazów wstępu do lasu znajduje się na stronie https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/).
Zasady bezpiecznego korzystania z lasu znajdują się na stronie https://czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-lesie-i-porady-3.
Na wyznaczonym do nocowania terenie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Wówczas obowiązywał będzie tam zakaz wstępu, a obszar zakazu oznaczony będzie żółtymi tablicami ostrzegawczymi ustawionymi w terenie, na drogach i szlakach. Mapa z zaznaczonymi granicami przebiegu planowanych prac leśnych znajduje się na dole strony.
Jesień i zima to okres polowań zbiorowych. Prosimy o zapoznanie się z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin (Gmina Głowaczów oraz Gmina Magnuszew). Na obszarze, na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu.
Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza, dostępnego do pobrania na dole strony oraz przesłania go na adres: dobieszyn@radom.lasy.gov.pl , nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Kontakt do koordynatora w nadleśnictwie: 531 644 987.
Nadlesnictwo Dobieszyn przystąpiło do programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu buschcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem buschcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pt. „Zanocuj w lesie”.
Asset Publisher
Asset Publisher
Szkółka Gospodarcza Ksawerów
Szkółka Gospodarcza Ksawerów
Szkółka leśna znajduje się w obrębie Dobieszyn w Leśnictwie Ksawerów w oddziałach 109 h oraz 119 b, założona została w latach 1971-1973 na glebach bielicowych i brunatnych.
Jest to szkółka gruntowa, ogrodzona siatką zajmująca ogólną powierzchnię 9,03 ha, natomiast powierzchnia produkcyjna 7,36 ha podzielona kulisami na 9 kwater. Głównymi gatunkami jakie produkowane są na terenie szkółki to przede wszystkim sosna zwyczajna, dąb szypułkowy i bezszypułkowy. Resztę gatunków stanowi buk zwyczajny, brzoza brodawkowata, olsza czarna, modrzew, jarzębina pospolita oraz klon zwyczajny i jawor.
Nadleśnictwo w ramach samowystarczalności produkcji sadzonek postanowiło przystosować szkółkę do produkcji sadzonek buka w szkółce podokapowej na powierzchni 0,50 ha oraz zrealizowano inwestycję rozbudowy koryt Dunemana w 2012 roku pod produkcję sosny zwyczajnej, modrzewia i świerka, w ilości 14 koryt o łącznej powierzchni 7 ar. Na powierzchni otwartej prowadzona jest produkcja sosny zwyczajnej „półtorarocznej", czyli wysiewanej w czerwcu oraz hodowane są pozostałe gatunki drzew w siewie częściowym. Nad korytami zainstalowany został automatyczny system nawodnienia. Pozostała powierzchnia szkółki deszczowana jest za pomocą deszczowni stałej z budynku przepompowni i dwóch basenów. Na szkółce znajduje się budynek magazynowo socjalny oraz budynek przepompowni. Szkółka zaopatrzona jest w podstawowy zestaw maszyn do produkcji szkółkarskiej a między innymi: siewniki do nasion, wyorywacze, podcinacze korzeni i opielacze do sadzonek, bronę talerzową, kultywator, głębosz, pług itp.
Do pozyskania nasion potrzebnych do otrzymania najwyższej jakości materiał sadzeniowy Nadleśnictwo Dobieszyn posiada Gospodarcze Drzewostany Nasienne dla sosny zwyczajnej, dęba szypułkowego, olszy czarnej oraz brzozy brodawkowatej. Pozostałe gatunki pozyskiwane są w Źródłach Nasion bądź zakupione są w innych nadleśnictwach zgodnie z regionalizacją nasienną.
Na kwaterach prowadzony jest płodozmian 2- letni: 1-roczny ugór zielony poprzedzony nawożeniem organicznym w postaci torfu, 1-roczny ugór czarny. W kolejnych latach 2-4 letni okres produkcji. Planowane nawożenie w Szkółce Ksawerów składa się z nawożenia zielonego i nawożenia mineralnego.
Produkcja materiału sadzeniowego na szkółce zapewnia Nadleśnictwu Dobieszyn samowystarczalność w materiał sadzeniowy najwyższej jakości.
Produkcję materiału sadzeniowego prowadzi się zgodnie z polską normą Nr PN-R-67025 z dnia 28.01.1999 r. ,, Materiał sadzeniowy". Sadzonki drzew i krzewów do upraw leśnych i na plantacje."
Norma ta zawiera:
- terminy i ich definicje dotyczące materiału sadzeniowego produkowanego
w szkółkach leśnych,
- klasyfikację i oznaczenie sadzonek,
- wymagania ogólne i szczegółowe,
- badania sadzonek,
- sposoby etykietowania, przechowywania, pakowania i transportu.