Asset Publisher Asset Publisher

Obszar Chronionego Krajobrazu

Obszar Chronionego Krajobrazu Dolina rzeki Pilicy i Drzewiczki (OChKDPiD) – został ustanowiony na podstawie Uchwały Nr XV/69/83 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Radomiu z 28.06.1983r., zaktualizowany późniejszymi rozporządzeniami Wojewody Mazowieckiego.

Aktualnie obowiązującym aktem prawnym w sprawie w/w obszaru jest Rozporządzenie Nr 43 Wojewody Mazowieckiego z dnia 5 maja 2005 r. (Dz. Urz. Woj. Maz. Nr 105, poz. 2950 z póź. zmian.). Rozporządzenie to ustala kierunki czynnej ochrony ekosystemów leśnych, nieleśnych lądowych i wodnych, wprowadza zakazy oraz odstępstwa od nich. Całkowita powierzchnia tego obszaru w w/w Rozp. wynosi 63422 ha, grunty Nadleśnictwa Dobieszyn stanowią 4528,55 ha (7% pow. OChKDPiD).

Obszar ten charakteryzuje się dużą atrakcyjnością turystyczno-krajobrazową i zróżnicowanym bogactwem przyrodniczym. Występuje tu mozaika lasów i zadrzewień rozdzielonych półnaturalnymi łąkami oraz starorzeczami, co wynika ze znacznego zróżnicowania geomorfologicznego terenu. Północny brzeg Pilicy stanowi wysoka skarpa o dużym spadku, miejscami silnie zerodowana, z uformowanymi wąwozami i jarami, często porośnięta lasami na siedliskach borowych. Natomiast południowa część obszaru ma charakter równinny pokryty głównie łąkami, szuwarami i bagnami z rozproszonymi zadrzewieniami, lasami i zakrzewieniami.

Dolina Pilicy charakteryzuje się meandrującym korytem rzeki z licznymi wysepkami, łachami i starorzeczami. Na terenie OChKDPiD posiada w większości naturalnie ukształtowane koryto, które jedynie w okolicy Wyśmierzyc zostało na niewielkim odcinku uregulowane. Naturalny charakter Pilicy w dolnym odcinku, wyróżnia ten obszar pod względem walorów środowiska przyrodniczego, dotyczy to głównie znaczenia, jako ostoi wielu rzadkich i cennych gatunków ptaków, takich jak: nurogęś, sieweczka obrożna i rzeczna, brodziec piskliwy, zimorodek, brzegówka i podróżniczek (w sumie ponad 150 gatunków lęgowych i prawdopodobnie lęgowych).

Drzewiczka stanowi prawobrzeżny dopływ Pilicy, posiada wysokie walory przyrodniczo-krajobrazowe. Brzegi doliny porastają lasy głównie na siedliskach borowych, poprzeplatane łąkami zalewowymi z trzcinowiskami, bagnami i szuwarami.

Zróżnicowanie ekosystemów wpływa na bogactwo przyrodnicze, na tych terenach występuje wiele rzadkich i chronionych gatunków fauny i flory.

Obszar Chronionego Krajobrazu Dolina rzeki Pilicy i Drzewiczki jest ważnym szlakiem ekologicznym o randze krajowej, zwłaszcza dla wielu rzadkich gatunków ptaków, w związku z powyższym, ale również ze względu na zróżnicowane bogactwo siedlisk oraz fauny i flory tereny te zostały włączone do sieci Natura 2000.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Uroczyste obchody Święta Patrona Leśników i Przyrodników w Nadleśnictwie Dobieszyn

Uroczyste obchody Święta Patrona Leśników i Przyrodników w Nadleśnictwie Dobieszyn

W niedzielę 9 października 2016 r, już po raz siódmy, pracownicy tutejszego nadleśnictwa wraz z rodzinami i zaproszonymi gośćmi uczcili pamięć Św. Franciszka z Asyżu –Patrona Leśników i Przyrodników. Uroczystości odbyły się w lasach Leśnictwa Ksawerów w miejscu nieistniejącej już osady Stachów koło Bud Augustowskich. W Stachowie mieściła się niegdyś siedziba obecnego dziś Nadleśnictwa Dobieszyn.

Mimo niekorzystnej aury na uroczystości przybyło wielu zaproszonych gości: pracownicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu na czele z Dyrektorem Andrzejem Matysiakiem, Nadleśniczowie Nadleśnictw: Kozienice, Przysucha oraz Zwoleń. Obecnością swoją zaszczycili nas również Wójt Gminy Stromiec – Krzysztof Stykowski, Wójt Gminy Stara Błotnica – Marcin Kozdrach oraz Wójt Gminy Magnuszew – Marek Drapała. Na uroczystości zaprezentowały się poczty sztandarowe okolicznych szkół, ochotniczych straży pożarnych oraz Klubu Żołnierzy Rezerwy LOK im. Piotra Wysockiego w Warce.

Obchody rozpoczęły się plenerową mszą świętą koncelebrowaną przez Proboszcza Parafii pw. Świętej Trójcy ks. Jana Pękacza. Mszę odprawiono w intencji leśników i ich rodzin oraz lokalnej społeczności. Kazanie wygłosił Kapelan Leśników ks. Robert Kuropieska.

Po mszy okolicznościowe przemówienie wygłosił emerytowany Nadleśniczy Nadleśnictwa Dobieszyn Jan Chryzostom Czachowski – inicjator powstania kapliczki Św. Franciszka z Asyżu. Przedstawił on w skrócie historię tutejszego nadleśnictwa podkreślając wkład leśników nie tylko w zachowanie piękna lasów Puszczy Stromieckiej ale również w działalność konspiracyjną w Armii Krajowej podczas II wojny Światowej.

Uroczystość ta była również okazją do zapoznania się z ofertą edukacyjną Lasów Państwowych. Dzieci szkół podstawowych i gimnazjalnych licznie odwiedziły przygotowane w tym celu stoisko. Szczególnym powodzeniem cieszyły materiały edukacyjne autorstwa Hanny Będkowskiej opisujące pracę leśnika.

Na zakończenie na zziębniętych uczestników czekał myśliwski poczęstunek oraz pokrzepiająca grochówka przygotowana przez Ochotniczą Straż Pożarną w Augustowie.