Lasy regionu

Lasy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu zajmują 324,5 tys. ha i są bardzo zróżnicowane, podobnie jak lesistość tego terenu. Wiele z nich przetrwało dawne osadnictwo i nadal tworzy zwarte leśne obszary. Puszcza Świętokrzyska i Kozienicka należą do najcenniejszych obszarów przyrodniczych w kraju. Inne wyróżniające się kompleksy leśne to Puszcza Stromiecka, Lasy Iłżeckie oraz lasy Niecki Włoszczowskiej. Pozostałe lasy: okolic Chmielnika, Staszowa, Pińczowa, Jędrzejowa i Grójca są bardziej rozdrobnione, ale także cenne i mające swoją specyfikę.

Polskie lasy

Poland is in the European lead, while concerning the area of all forests. They cover about 29,2 % of the country territory, and grow within the area of 9,1 million hectares. The overwhelming majority of the forests is state owned, of which almost 7,6 million hectares are managed by the State Forests National Forest Holding..

Mapy lasów

Zapraszamy do przejrzenia naszych map: mapy Lasów Państwowych oraz interaktywnej mapy ochrony przyrody Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu

PGL Lasy Państwowe

The State Forests National Forest Holding is the largest organisation in the European Union managing forests, which belong to the State Treasury and celebrating its 90 anniversary this year.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Szkółka Gospodarcza Ksawerów

Szkółka Gospodarcza Ksawerów

Szkółka leśna znajduje się w obrębie Dobieszyn w Leśnictwie Ksawerów w oddziałach 109 h oraz 119 b, założona została w latach 1971-1973 na glebach bielicowych i brunatnych.

Jest to szkółka gruntowa, ogrodzona  siatką zajmująca ogólną powierzchnię 9,03 ha, natomiast powierzchnia produkcyjna 7,36 ha podzielona kulisami na 9 kwater. Głównymi gatunkami jakie produkowane są na terenie szkółki to przede wszystkim sosna zwyczajna, dąb szypułkowy i bezszypułkowy. Resztę gatunków stanowi buk zwyczajny, brzoza brodawkowata, olsza czarna, modrzew, jarzębina pospolita oraz klon zwyczajny i jawor.


Nadleśnictwo w ramach samowystarczalności produkcji sadzonek postanowiło przystosować szkółkę do produkcji sadzonek buka w szkółce podokapowej na powierzchni 0,50 ha oraz zrealizowano inwestycję rozbudowy koryt Dunemana w 2012 roku pod produkcję sosny zwyczajnej, modrzewia i świerka, w ilości 14 koryt o łącznej powierzchni 7 ar. Na powierzchni otwartej prowadzona jest produkcja sosny zwyczajnej „półtorarocznej", czyli wysiewanej w czerwcu oraz hodowane są pozostałe gatunki drzew w siewie częściowym. Nad korytami zainstalowany został automatyczny system nawodnienia. Pozostała powierzchnia szkółki deszczowana jest za pomocą deszczowni stałej z budynku przepompowni     i dwóch basenów. Na szkółce znajduje się budynek magazynowo socjalny oraz budynek przepompowni. Szkółka zaopatrzona jest w podstawowy zestaw maszyn do produkcji szkółkarskiej a między innymi: siewniki do nasion, wyorywacze, podcinacze korzeni i opielacze do sadzonek, bronę talerzową, kultywator, głębosz, pług itp.
Do pozyskania nasion potrzebnych do otrzymania najwyższej jakości materiał sadzeniowy Nadleśnictwo Dobieszyn posiada Gospodarcze Drzewostany Nasienne dla sosny zwyczajnej, dęba szypułkowego, olszy czarnej oraz brzozy brodawkowatej. Pozostałe gatunki pozyskiwane są w Źródłach Nasion bądź zakupione są w innych nadleśnictwach zgodnie z regionalizacją nasienną.


Na kwaterach prowadzony jest płodozmian 2- letni: 1-roczny ugór zielony poprzedzony nawożeniem organicznym w postaci torfu, 1-roczny ugór czarny. W kolejnych latach 2-4 letni okres produkcji. Planowane nawożenie w Szkółce Ksawerów składa się z nawożenia zielonego i nawożenia mineralnego.
Produkcja materiału sadzeniowego na szkółce zapewnia Nadleśnictwu Dobieszyn samowystarczalność w materiał sadzeniowy najwyższej jakości.

Produkcję materiału sadzeniowego prowadzi się zgodnie z polską normą Nr PN-R-67025 z dnia 28.01.1999 r. ,, Materiał sadzeniowy". Sadzonki drzew i krzewów do upraw leśnych  i na  plantacje."
Norma ta zawiera:
-    terminy i ich definicje dotyczące materiału sadzeniowego produkowanego             
     w  szkółkach leśnych,
-    klasyfikację i oznaczenie sadzonek,
-    wymagania ogólne i szczegółowe,
-    badania sadzonek,
-    sposoby etykietowania, przechowywania, pakowania i transportu.