Asset Publisher Asset Publisher

Mapy lasów

Zapraszamy do przejrzenia naszych map: mapy Lasów Państwowych oraz interaktywnej mapy ochrony przyrody Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu

Mapa Lasów Państwowych

Mapa prezentuje m.in. podział Polski na regionalne dyrekcje LP oraz nadleśnictwa, pokazuje granice leśnych kompleksów promocyjnych i parków narodowych, informuje o zakazach wstępu do lasów oraz zagrożeniach pożarowych.

Interaktywna mapa ochrony przyrody RDLP w Radomiu

Bardzo dokładna mapa ochrony przyrody RDLP w Radomiu, zawierająca kilkadziesiąt warstw z danymi, które można wyświetlać lub nie – w zależności od potrzeb.

Warstwy serwisu mapowego pogrupowane są w poszczególne projekty mapowe, dostępne na rozwijalnej liście w górnej części okna. Do wyboru są następujące projekty:

  1. Formy Ochrony Przyrody – zawiera warstwy WMS Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz formy ochrony przyrody występujące na terenie RDLP w Radomiu.
  2. Hodowla lasu – zawiera informacje na temat regionalizacji nasiennej lasów RDLP w Radomiu i lokalizacji obiektów istotnych z punktu widzenia selekcji, nasiennictwa i genetyki drzew leśnych.
  3. Mapa użytkownika – zawiera wszystkie warstwy.
  4. Ochrona ekosystemów leśnych – zawiera lokalizację lasów o szczególnych walorach przyrodniczych (sieci HCVF) oraz wyłączonych z użytkowania (referencyjnych).
  5. Ochrona lasu i ochrona przeciwpożarowa – zawiera szeroki zestaw warstw tematycznych z ochrony lasu dla obszaru administrowanego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu. W projekcie tym znalazły się również warstwy związane z ochroną przeciwpożarową, tj. strefy prognostyczne, bazy sprzętu ppoż., dostrzegalnie.
  6. Ogólna – zawiera podstawowe warstwy podziału administracyjnego Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.
  7. Turystyka i Edukacja – zawiera warstwy informacyjne na temat infrastruktury turystycznej i realizowanej w nadleśnictwach edukacji leśnej społeczeństwa.

 

W każdym z projektów mapowych jako podkład zostały użyte warstwy WMS Google Maps (WMS – Web Map Service - międzynarodowy standard udostępniania map rastrowych w internecie. Udostępniane mapy wyświetlane najczęściej w takich formatach jak GIF, JPEG, PNG.): mapa hybrydowa, drogi, mapa fizyczna i obraz satelitarny.

W oknie Lista warstw użytkownik może włączać lub wyłączać widoczność warstw tematycznych, zmieniać ich kolejność oraz ustawiać stopień przeźroczystości warstw za pomocą suwaka umieszczonego w dole okna. Możliwe jest również ukrycie okna, wówczas jednokrotne kliknięcie na belkę ukrytej ramki umożliwia chwilowy podgląd listy warstw.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Leśnicy wspominają św. Jana Pawła II

Leśnicy wspominają św. Jana Pawła II

18 maja, w setne urodziny św. Jana Pawła II Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu wspomina pontyfikat Największego Polaka XX wieku. Radomscy leśnicy mieli co najmniej kilka okazji spotkać Papieża Polaka.

Gdy 16 października 1978 roku o godz. 18 nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się biały dym i chwilę potem kardynał Pericle Felici oznajmił "habemus papam", a 265 papieżem został wybrany kardynał Karol Wojtyła, pewnie niewielu sądziło, że Jego pontyfikat zmieni tak wiele w światowej, ale i krajowej geopolityce, ale przede wszystkim w ludzkich sercach...

Ważniejsze wydarzenia związane z historią radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych i św. Janem Pawłem II:

  • Podczas IV Pielgrzymki do Polski w 1991 roku, Jan Paweł II odwiedził Radom i Kielce, w obu spotkaniach wzięły udział liczne delegacje leśników, ale spotkanie w Radomiu przeszło do historii jednostki.
    Leśnicy bardzo mocno zaangażowali się w przygotowania do wizyty Papieża, kilku – Henryk Pargieła, Wojciech Urban, Eugeniusz Skrabski, Jan Mazan, Marek Szary, Stanisław Brzeziński, Stanisław Barański, Tadeusz Pajek i Marian Łozowski weszli w skład komitetu budowy ołtarza. Dyrekcja radomska zapewniła drewno do jego budowy, a wspomniani leśnicy brali udział w budowie wraz z pracownikami Ośrodka Remontowo-Budowlanego LP w Radomiu. Podczas uroczystej mszy św. 4 czerwca 1991 leśnicy pełnili posługę liturgiczną, po mszy zaś wręczyli Ojcu Świętemu księgę pamiątkową, krucyfiks z dębu czarnego oraz figurę Chrystusa z poroża jelenia.
    Dzień wcześniej świętokrzyscy leśnicy uczestniczyli w liturgii sprawowanej przez Papieża w Kielcach.
  • W listopadzie tego samego roku audiencji prywatnej podczas pielgrzymki do Watykanu dostąpiła grupa leśników – kombatantów radomskich. Leśnicy obdarowali podczas spotkania Jana Pawła II kopią obrazu Matki Boskiej Pocieszenia z Błotnicy. Obraz ten w 1977 roku papież, jeszcze jako biskup – Karol Wojtyła koronował.
  • Kolejnym doniosłym wydarzeniem była pielgrzymka leśników do Watykanu w 2004 roku, podczas której radomskich leśników reprezentował dzisiejszy zastępca dyrektora naszej dyrekcji – Piotr Kacprzak oraz Zofia Bogacka z Nadleśnictwa Stąporków.
    Leśnicy przywieźli wówczas do Stolicy Piotrowej kilkaset żołędzi zebranych z Dębu Chrobry, które Papież Polak poświęcił.

Już wkrótce z poświęconych nasion wyhodowano Dęby Papieskie, które dziś rosną na terenie całego kraju, kilkadziesiąt z nich zaś na terenie naszej dyrekcji, m.in. w tak ważnych miejscach jak: Św. Krzyż, dziedziniec Katedry w Kielcach, błonia Sandomierza w miejscu pielgrzymki Jana Pawła II w 1999 roku, plac im. ks. Romana Kotlarza w Radomiu, duszpasterza strajkujących radomskich robotników w czerwcu 1976 roku, zamordowanego przez SB, dziedziniec SGGW w Warszawie przy ulicy Rakowieckiej,  Nadleśnictwo Marcule im. Biskupa Jana Chrapka świadcząc o darze pontyfikatu Papieża Polaka. – Sadzenie dębów papieskich,  z nasion dębu Chrobry poświęconych przez Jana Pawła II podczas pielgrzymki polskich leśników do Watykanu, wyhodowanych w szkółce leśnej w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie było wyrazem wdzięczności dla Boga za dar wielkiego pontyfikatu naszego Papieża, miejscem modlitw o Jego rychłą beatyfikację i obowiązkową pamięcią dla przyszłych pokoleń leśników. Każde nadleśnictwo w naszym kraju otrzymało sadzonkę dębu papieskiego wraz ze specjalnym certyfikatem, dodatkowe sadzonki otrzymały również regionalne dyrekcje. Patronat duszpasterski nad przebiegiem sadzenia dębów papieskich w lasach państwowych oraz czynny udział w ich sadzeniu objął krajowy duszpasterz leśników ks. Biskup Edward Janiak wraz z duszpasterzami regionalnych dyrekcji. W przebieg sadzenia dębów włączył się ks. arcybiskup Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce i na terenie nuncjatury w Warszawie został posadzony jeden z dębów, gdzie obecni byli ks. kard. Stanisław Dziwisz i ks. kard. Franciszek Macharski. Należy również podkreślić aktywny udział w tych uroczystościach ks. kard. Józefa Glempa – ówczesnego prymasa Polski, na terenie regionalnych dyrekcji w Warszawie i Radomiu. Nie sposób dzisiaj wymienić wszystkich miejsc posadzenia dębów papieskich, gdzie w uroczystościach sadzenia oprócz leśników, duchowieństwa, miejscowej ludności, uczestniczyli również przedstawiciele rządu, samorządów oraz parlamentarzyści – tak sadzenie Dębów Papieskich wspomina Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu.

Ważnym podsumowaniem przebiegu uroczystości sadzenia dębów papieskich było wydawanie pamiątkowych albumów książkowych. Jako pierwsza album taki wydała RDLP w Radomiu, gdzie oprócz katalogu wysadzonych dębów jest historyczny opis wizyty ojca świętego w Radomiu w 1991 roku, oraz przebieg pielgrzymki leśników kombatantów w 1991 roku oraz delegacji leśników radomskich podczas pamiętnej wizyty u Ojca Świętego w Watykanie w kwietniu 2004 roku. 

W setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II leśnicy modlitwą dziękują za Dar Życia i Pontyfikatu Wielkiego Rodaka. Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu tak wspomina św. Jana Pawła II: – Na zawsze w pamięci nas leśników pozostaną słowa naszego Ojca Świętego, które zacytuję: „Ochrona i rozwój lasów w każdym rejonie świata posiada podstawowe znaczenie dla utrzymywania i przywracania w przyrodzie niezbędnej życiowej równowagi” oraz słowa skierowane bezpośrednio do naszej leśnej społeczności „Wiele razy miałem okazję spotkać się z waszym środowiskiem. Niech wasza praca pomoże uratować piękno polskich lasów dla dobra naszej ojczyzny i jej mieszkańców”.

Informacja powstała na podstawie wydawnictwa ,,Dęby Jana Pawła II'' pod redakcją Piotra Kacprzaka i Mariusza Turczyka. Zdjęcia pochodzą z tego wydawnictwa  i archiwum RDLP w Radomiu.