Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

obiekty rekreacyjno- wypoczynkowe

Na terenie Nadleśnictwa Dobieszyn znajdują się obiekty rekreacyjno-wypoczynkowe. W skład obiektów wchodzą miejsca postoju pojazdów oraz ścieżki edukacyjne. Więcej informacji na temat ścieżek edukacyjnych znajdą Państwo w zakładce obiekty edukacyjne.

Obiekty te są przeznaczone do czynnego użytkowania przez społeczeństwo w związku z tym uprzejmie prosimy o zapoznanie się z „ Regulaminem korzystania z infrastruktury edukacyjnej i turystycznej” oraz „Regulaminem miejsca postoju pojazdów”.

UWAGA!!!
Należy mieć świadomość ryzyka związanego z uprawianiem sportu i rekreacji na terenach leśnych. Należy brać pod uwagę wszelkie okoliczności mogące mieć wpływ na bezpieczeństwo marszu bądź jazdy, a w szczególności: warunki atmosferyczne, stan nawierzchni, ukształtowanie terenu, ruch pojazdów mechanicznych, prowadzone prace leśne oraz właściwy stan zdrowia i sprawność psychofizyczną. Na szlakach można napotkać różnego rodzaju naturalne utrudnienia takie jak: liście, korzenie, kamienie, gałęzie, muldy, kałuże, błoto, zakręty. Szczególne przeszkody w postaci: wywrotów (drzewa przewrócone), złomów (drzewa ze złamanym wierzchołkiem), obłamanych  konarów drzew na skutek podmuchów silnych wiatrów prosimy zgłaszać ten fakt do Nadleśnictwa Dobieszyn: tel. (48) 619 51 39, e-mailem: dobieszyn@radom.lasy.gov.pl

Program "Zanocuj w lesie"

Nadleśnictwo Dobieszyn wyznaczyło specjalny obszar leśny o powierzchni ponad 1300 hektarów, gdzie miłośnicy nocowania w lesie „na dziko” bez specjalnej infrastruktury mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Ogólna charakterystyka nadleśnictwa

Ogólna charakterystyka nadleśnictwa

Nadleśnictwo Dobieszyn gospodaruje na ponad 15,3 tys. ha, z czego powierzchnia lasów stanowi 14,7 tys. ha. Lesistość obszaru zasięgu terytorialnego nadleśnictwa wynosi ok. 23,4%.

Zasięg terytorialny nadleśnictwa ograniczony jest z trzech stron rzekami: Wisłą, Pilicą i Radomką. Na terenie nadleśnictwa znajduje się cztery rezerwaty przyrody o łącznej powierzchni ponad 104,5 ha, obszary te charakteryzują się wieloma ciekawymi osobliwościami przyrodniczymi. Teren nadleśnictwa wyróżnia się zróżnicowaniem przyrodniczym oraz bogatą fauną i florą.

Nadleśnictwo Dobieszyn objęte jest zasięgami różnych wielkoprzestrzennych form ochrony przyrody: Obszar Chronionego Krajobrazu Dolina rzeki Pilicy i Drzewiczki, OZW „Łękawica” PLH140030, SOO „Dolina Dolnej Pilicy” PLH140016 oraz OSO „Dolina Pilicy” PLB140003, które chronią znajdujące się na ich terenie cenne siedliska przyrodnicze oraz gatunki zwierząt.

Pod względem siedliskowego typu lasu największą powierzchnię zajmują lasy mieszane świeże (LMśw) (33,5%), łączny udział siedlisk borowych na ternie nadleśnictwa wynosi 52%, w niewielkim stopniu przeważa nad siedliskami lasowymi. Gatunkiem dominującym w naszych lasach jest sosna. Dąb charakteryzuje się  kilkukrotnie mniejszym udział.  Pozostałe gatunki to brzoza i olsza, które zwiększają  bioróżnorodność naszych lasów i nie mają dużego znaczenia gospodarczego. Szata roślinna ekosystemu leśnego to również krzewy i rośliny runa. Lasy Nadleśnictwa Dobieszyn stanowią także miejsce występowania wielu chronionych i cennych gatunków roślin, grzybów i zwierząt.

Lasy nadleśnictwa oprócz niewątpliwych atrakcji turystycznych są cennym narzędziem edukacji przyrodniczo-leśnej, która jest aktywnie prowadzona przez administrację lasów państwowych.