Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Ścieżki przyrodniczo-edukacyjne

Nadleśnictwo Dobieszyn realizuje zadania z zakresu edukacji leśnej społeczeństwa. W ramach oferty edukacyjnej istnieje możliwość zapisu szkół i grup zorganizowanych na zajęcia z edukacji przyrodniczo-leśnej oraz wycieczki terenowe z leśnikiem.

Zajęcia edukacyjne i wycieczki terenowe z leśnikiem odbywają się na specjalnie wyznaczonych ścieżkach dydaktycznych, które powstały z myślą o odwiedzających nas grupach zorganizowanych. Do wszystkich można bez problemu dotrzeć autokarem, zaś część z nich zaczyna się od stacji kolejowych. Możliwość zorganizowania ogniska, dostęp do toalet i aktywnego wypoczynku po skończonych zajęciach dydaktycznych na ogrodzonym placu Zielonej Klasy jest możliwa wyłącznie na ścieżce dydaktycznej „Puszcza Stromiecka wczoraj, dziś, jutro”. Ścieża ta biegnie bezpośrednio przy siedzibie nadleśnictwa. Można dojechac do niej pociągiem lub autokarem. Opis wszystkich ścieżek dydaktycznych znajdą Państwo poniżej.

„Szlakiem Puszczańskich Dębów”. Dużą część lasów Nadleśnictwa Dobieszyn stanowi Puszcza Stromiecka. Według opracowania prof. Ryszarda Zaręby historyczny zasięg Puszczy obejmowały tereny pomiędzy rzeką Pilicą, Wisłą a Radomką, zaś od zachodniej strony  ograniczała je droga z Białobrzegów do Jedlińska. Ścieżka została założona z myślą o grupach pomnikowych dębów, które możemy podziwiać wędrując jej szlakiem. Trasa ścieżki biegnie od PKP Kruszyna do PKP Dobieszyn.

 „Puszcza Stromiecka wczoraj, dziś, jutro”. Szlakiem można wędrować w trzech wariantach. Dwoma trasami w kształcie pętli, krótka około 3 km i długa – 7 km oraz trasą pomiędzy PKP Dobieszyn i Strzyżyna. Dwiema ostatnimi trasami można również swobodnie poruszać się na rowerze. Rozpoczynając lub kończąc  zwiedzanie lasu pętlami, można skorzystać z zielonej klasy. Znajduje się tu wiata z ławkami oraz miejsce na rozpalenie ogniska. Początek ścieżki przebiega wzdłuż rezerwatu Starodrzew Dobieszyński przywołując na myśl dawne ostępy Puszczy Stromieckiej. Wędrując dalej można obserwować jak wygląda gospodarowanie lasem w chwili obecnej. Jednym z punktów ścieżki jest szkółka leśna, która zaopatruje nasze lasy w sadzonki drzew i krzewów.

 „Lasy Puszczy Stromieckiej a wojna”. Ścieżka ta została opracowana z myślą o edukacyjnej roli jaką mogą odegrać lasy terenu dawnego przyczółka Warecko-Magnuszewskiego. Ścieżka ma około 8 km. Oprócz zwiedzenia pobliskich lasów na trasie ścieżki zobaczymy Mauzoleum w Studziankach Pancernych, mogiły oraz okopy i transzeje, przypominające o toczących się tu przed laty wojennych starciach. Wędrówka tym szlakiem to także możliwość podziwiania bogactwa przyrodniczego naszych lasów. Część szlaku przebiega wzdłuż rezerwatu Dęby Biesiadne (który nie jest udostępniony do zwiedzania).

 „Bory sosnowe okolic Warki”. Ścieżkę można przebyć na pieszo lub rowerem od Gajówki Czerwonka do PKP Grabów nad Pilicą. Oprócz podziwiania walorów przyrodniczych tutejszych lasów spotkać możemy miejsca historyczne: mogiły żołnierzy poległych w czasie wojny oraz głaz pamiątkowy – miejsce pożegnania Marszałka Józefa Piłsudskiego przez leśników w jego ostatniej drodze na Wawel.

Możliwość zapisu na zajęcia i wycieczki terenowe jest możłiwa po wcześniejszym kontakcie. Szczegóły znajdą Państwo w zakładce Oferta edukacyjna.

 

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Utalentowani leśnicy wyróżnieni

Utalentowani leśnicy wyróżnieni

Utalentowani leśnicy – Julia Nicer z Nadleśnictwa Dobieszyn i Hubert Ogar z Nadleśnictwa Radom otrzymali wyróżnienia w dziedzinie sztuki za 2019 rok Nagrody Lasów Państwowych im. Adama Loreta. 22 lipca w Warszawie odebrali je z rąk Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Andrzeja Koniecznego.

Julia Nicer na co dzień jest leśniczym szkółkarzem w Nadleśnictwie Dobieszyn, a Hubert Ogar specjalistą Służby Leśnej w Nadleśnictwie Radom. To ogromny sukces radomskich leśników, którzy znaleźli się wśród ośmiu laureatów XIII edycji Nagrody. Otrzymane wyróżnienia zostały przyznane w dziedzinie sztuki dla Juli Nicer za zdobienie drewna pirografem, nadawania przedmiotom codziennego użytku wyjątkowego charakteru, a dla Huberta Ogara za popularyzację przyrody, jako inspiracji do działań twórczych w dziedzinie drutoplastyki oraz praktycznego wykorzystywania sztuki w edukacji leśnej.

Podwójne wyróżnienia są pierwsze w historii Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. To ogromny sukces naszych leśników, którzy oprócz swoich podstawowych obowiązków w pracy, w wolnym czasie dodatkowo promują Lasy Państwowe za pośrednictwem swoich wyjątkowych i niepowtarzalnych zdolności. Warto, więc przybliżyć sylwetki wyróżnionych leśników, którzy dla większości radomskich leśników są znani.

Julia Nicer – leśniczy szkółkarz w Nadleśnictwie Dobieszyn

Przygoda ze sztuką rozpoczęła się przypadkowo, od wypalenia drobnych elementów drewnianej kapliczki za pomocą zwykłej lutownicy, na prośbę Jana Czachowskiego, emerytowanego już nadleśniczego Nadleśnictwa Dobieszyn. W ten sposób rozpoczęła się przygoda z wypalaniem na drewnie zwanym pirografią, która trwa do dziś i ciągle się rozwija. Do wypalania potrzebne jest odpowiednio przygotowane drewno, strumień ognia i pomysł. Podejmowane najczęściej tematy wypalanych prac to przede wszystkim krajobrazy, wizerunki od leśnych, łowieckich, religijnych po portrety, szyldy a także medale i przedmioty codziennego użytku jak np. zegary. Jedną z prac w 2019 roku otrzymał Prezydent Rzeczpospolitej Polski Andrzej Duda. Wizerunek Św. Franciszka został wręczony w darze od leśników w czasie XXIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Leśników na Jasną Górę. Wiele prac trafiło także poza granice kraju i w różnych darach dla osób potrzebujących oraz na szczytne cele takie jak „Szlachetna Paczka”.

Hubert Ogar – specjalista Służby Leśnej w Nadleśnictwie Radom

Od dziecka interesował się otaczającą przyrodą, którą poznawał i zgłębiał. Mając pewne predyspozycje manualne i będąc wrażliwy na piękno przyrody chciał w niepowtarzalnej formie ją przedstawić, wykorzystując miedziane druciki z urządzeń elektronicznych. Metodę nazwał drutoplastyką. W drucików stworzył dużą kolekcję prac ponad sześćdziesięciu gatunków drzew i krzewów. Każda praca przedstawia naturalnej wielości gałązkę, w skład której wchodzą liście, owoce, kwiaty czy nasiona. Prace były prezentowane na wystawach: w Centrum Edukacji Przyrodniczej Nadleśnictwa Marcule, Ogrodzie Botanicznym w Lublinie, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie Starym, w Arboretum w Wojsławicach oraz w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie. Prace zostały wyróżnione na Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Leśników w 2018 roku. Cześć prac można oglądać na stałej wystawie w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie.