Asset Publisher Asset Publisher

Mapy lasów

Zapraszamy do przejrzenia naszych map: mapy Lasów Państwowych oraz interaktywnej mapy ochrony przyrody Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu

Mapa Lasów Państwowych

Mapa prezentuje m.in. podział Polski na regionalne dyrekcje LP oraz nadleśnictwa, pokazuje granice leśnych kompleksów promocyjnych i parków narodowych, informuje o zakazach wstępu do lasów oraz zagrożeniach pożarowych.

Interaktywna mapa ochrony przyrody RDLP w Radomiu

Bardzo dokładna mapa ochrony przyrody RDLP w Radomiu, zawierająca kilkadziesiąt warstw z danymi, które można wyświetlać lub nie – w zależności od potrzeb.

Warstwy serwisu mapowego pogrupowane są w poszczególne projekty mapowe, dostępne na rozwijalnej liście w górnej części okna. Do wyboru są następujące projekty:

  1. Formy Ochrony Przyrody – zawiera warstwy WMS Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz formy ochrony przyrody występujące na terenie RDLP w Radomiu.
  2. Hodowla lasu – zawiera informacje na temat regionalizacji nasiennej lasów RDLP w Radomiu i lokalizacji obiektów istotnych z punktu widzenia selekcji, nasiennictwa i genetyki drzew leśnych.
  3. Mapa użytkownika – zawiera wszystkie warstwy.
  4. Ochrona ekosystemów leśnych – zawiera lokalizację lasów o szczególnych walorach przyrodniczych (sieci HCVF) oraz wyłączonych z użytkowania (referencyjnych).
  5. Ochrona lasu i ochrona przeciwpożarowa – zawiera szeroki zestaw warstw tematycznych z ochrony lasu dla obszaru administrowanego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu. W projekcie tym znalazły się również warstwy związane z ochroną przeciwpożarową, tj. strefy prognostyczne, bazy sprzętu ppoż., dostrzegalnie.
  6. Ogólna – zawiera podstawowe warstwy podziału administracyjnego Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.
  7. Turystyka i Edukacja – zawiera warstwy informacyjne na temat infrastruktury turystycznej i realizowanej w nadleśnictwach edukacji leśnej społeczeństwa.

 

W każdym z projektów mapowych jako podkład zostały użyte warstwy WMS Google Maps (WMS – Web Map Service - międzynarodowy standard udostępniania map rastrowych w internecie. Udostępniane mapy wyświetlane najczęściej w takich formatach jak GIF, JPEG, PNG.): mapa hybrydowa, drogi, mapa fizyczna i obraz satelitarny.

W oknie Lista warstw użytkownik może włączać lub wyłączać widoczność warstw tematycznych, zmieniać ich kolejność oraz ustawiać stopień przeźroczystości warstw za pomocą suwaka umieszczonego w dole okna. Możliwe jest również ukrycie okna, wówczas jednokrotne kliknięcie na belkę ukrytej ramki umożliwia chwilowy podgląd listy warstw.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

I Konkurs Wabienia Drapieżników Łownych – Nadleśnictwo Dobieszyn 2014

I Konkurs Wabienia Drapieżników Łownych – Nadleśnictwo Dobieszyn 2014

Dnia 27 listopada myśliwi, podprowadzający oraz zaproszeni goście spotkali się na Kwaterze Myśliwskiej w Chruściechowie położonej na terenie Ośrodka Hodowli Zwierzyny Nadleśnictwa Dobieszyn, aby przez 3 dni rywalizować o miano najlepszego wabiarza drapieżników. Organizatorem konkursu było Nadleśnictwo Dobieszyn.

Impreza rozpoczęła się od szkolenia, które przeprowadził Prezes Klubu Wabiarzy Zwierzyny Polskiego Związku Łowieckiego – Sekcji Wabienia Drapieżników Sławomir Gabriel Pawlikowski. Wzięło w nim udział około 20 osób, w tym pracownicy nadleśnictwa i RDLP w Radomiu, myśliwi z okolicznych kół łowieckich oraz sympatycy łowiectwa. Program szkolenia obejmował: ogólną charakterystykę gatunków drapieżników łownych na które można polować metodą wabienia, rodzaje wabików wykorzystywanych w wabieniu drapieżników, technikę wabienia oraz taktykę polowań na drapieżniki metodą wabienia.

Szczególne zainteresowanie wśród uczestników szkolenia wzbudziła olbrzymia kolekcja wabików należących do instruktora. Na zakończenie Sławomir Gabriel Pawlikowski wraz ze Stanisławem Krokiem myśliwym z koła łowieckiego „Rogacz" z ZO w Nowym Sączu zaprezentowali spektakularny pokaz wabienia zwierzyny łownej.

„Polowanie metodą wabienia przy użyciu naturalnych wabików (wykonanych z drewna, metalu plastiku oraz kości zwierząt np. zająca lub bażanta) jest najstarszą i jednocześnie jedną z najbardziej wymagających metod polowania- mówił Sławomir Pawlikowski- Metoda ta zwana jest inaczej sztuką wabienia. Wymaga od myśliwego cierpliwości, precyzji, a przede wszystkim umiejętności słuchania i naśladowania muzyki lasu".

O tym, że sztuka wabienia nie jest łatwa i można się jej uczyć miesiącami przekonali się myśliwi jeszcze tego samego dnia w terenie.

Konkurs odbył się w miłej i przyjaznej atmosferze. Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych, ośmiu myśliwych wraz z podprowadzającymi wychodziło czterokrotnie do łowiska w poszukiwaniu drapieżników. Do ich dyspozycji przygotowano osiem rewirów o powierzchni od 600 do 800 ha, obejmujących swym zasięgiem zarówno pola uprawne, łąki, las, jaki nieużytki. Przydzielenie rewiru, na którym dany uczestnik polował odbyło się w drodze losowania.

Śliny wiatr o zmiennym kierunku niewątpliwie wpłynął na wynik konkursu. Na pokocie 29 listopada ułożono trzy lisy. Najskuteczniejszymi wabiarzami okazali się Adam Chmiel - pracownik Nadleśnictwa Dobieszyn, który pozyskał dwa lisy i otrzymał miano Króla Polowania oraz Stanisław Krok (Vice Król Polowania), który upolował jednego lisa. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali z rąk Nadleśniczego Nadleśnictwa Dobieszyn - Mariusza Sołtykiewicza nagrody i dyplomy. Sponsorem dodatkowych nagród - amunicji dla Króla i Vice Króla Polowania - była Fabryka Amunicji Myśliwskiej FAM PIONKI Sp. z o. o.

Sponsorowi dziękujemy, a zwycięzcom jeszcze raz gratulujemy.

„Konkurs wabienia drapieżników nie służył tylko i wyłącznie rywalizacji. Celem podjętej przez nas inicjatywy jest propagowanie polowań z wabikiem na drapieżniki łowne jako jednej z metod ograniczania ich nadmiernej liczebności na terenach obwodów łowieckich, w których prowadzone są działania zmierzające do odbudowy miejscowych populacji zająca i kuropatwy- powiedział na zakończenie Mariusz Sołtykiewicz.